Běžný občan si mohl poprvé v Československu vybrat z bankomatu

Praha - Pro většinu Čechů je dnes bankomat samozřejmostí. Málokdo ale ví, že se s ním v tehdejším Československu mohli lidé poprvé setkat teprve v roce 1989. Do té doby měli šanci bankomat vidět pouze v zahraničí, kde už podobné přístroje fungovaly od roku 1967. První „mašinku na peníze“ spustila 15. ledna 1989 ve své pobočce na Václavském náměstí Česká spořitelna. Její bankomat ovšem nejprve poskytoval služby pouze zaměstnancům banky. Běžní občané dostali možnost vybrat si peníze z bankomatu až 1. prosince 1989.

Předchůdce současného českého bankomatu pracoval v off-line režimu. Bylo tak možné vybrat pouze hotovost, zůstatek na účtu přístroj zjistit neuměl. Teprve v únoru 1992 pak Komerční banka, jako první ve střední a východní Evropě, spustila on-line bankomat. Který díky přímému propojení s bankou umožňoval i zjištění zůstatku. Bankomaty se tak v ČR, stejně jako dříve ve světě, staly hojně využívanou službou a jejich počet rostl geometrickou řadou.

Bankomaty, které původně vznikly jako nouzová možnost pro výběr hotovosti, fungují ve světě přes 40 let. Vůbec první bankomat na světě vymyslel Armén žijící v Americe Luther George Simjan, který svůj mechanický přístroj instaloval v roce 1939 v New Yorku. Veřejnost však o něj neměla zájem, a tak byl po půl roce zrušen. Simjan si však nechal zaregistrovat na 20 patentů týkajících se fungování bankomatů včetně názvu (ATM - Automated Teller Machine), které se používají do současnosti.

Renesance bankomatů tak přišla až v 60. letech ve Velké Británii, kde se k myšlence výběru peněz v automatu vrátil John Shepherd-Barron, který je dnes považován za vynálezce bankomatu. „Vyšel jsem z představy automatu na čokoládové tyčinky, ale nahradil jsem čokoládu penězi,“ řekl v roce 2007 v rozhovoru pro britskou stanici BBC. Barronův bankomat už veřejnost v roce 1967 přivítala s nadšením a počet mašinek na peníze rychle narůstal. Další přístroje byly brzy instalovány i ve Francii, Švédsku a Švýcarsku. Dnes je jich ve světě přes 1,5 milionů, z toho nejvíce v USA. A každý den se rodina bankomatů rozrůstá o nové členy.

Dávno už neplatí, že bankomaty slouží jen k výběru hotovosti. „Naše bankomaty umožňují dalších jedenáct funkcí jako například zaplacení složenky, změnu PIN kódu, nastavení limitu karty, případně dobití kreditu mobilního telefonu,“ řekl ČT24 mluvčí České spořitelny Jan Holinka. V červenci 2008 spustila Česká spořitelna rovněž první bankomat v Česku, který umí hotovost nejen vydávat, ale i přijímat.

První bankomat v Československu
Zdroj: ČT24