Rozpočet a privatizace ruzyňského letiště opět na stolech poslanců

Praha – Do Poslanecké sněmovny se opět dostává jednání o privatizaci ruzyňského letiště. Jeho prodej chtějí zakázat sociální demokraté. Poslanci mají kromě privatizace ruzyňského letiště před sebou i další důležitá rozhodnutí. Zejména jde o hlasování o rozpočtu, o němž se začne jednat až zítra, či zamezení snižování mateřské nebo jak umožnit odebírání akademických titulů. Na přetřes přijdou i zdravotnické poplatky. Jde už o několikátý pokus levice zrušit platby u lékaře, v nemocnicích a lékárnách. Odpůrci regulačních poplatků ale nikdy nenašli ve sněmovně dost hlasů na to, aby přehlasovali Senát.

Právě zákon o zákazu privatizace ruzyňského letiště před časem u poslanců prošel, nicméně narazil v Senátu. Ten ho vrátil a ČSSD se proto dnes pokusí sehnat dost hlasů na to, aby senátní veto přehlasovala. Zákon, který sociální demokraté vypracovali, počítá s tím, že by letiště zůstalo v majetku státu. To je podle autorů návrhu důležité z hlediska bezpečnosti a navíc je to pro stát finančně výhodné.

ČSSD nechce dopustit, aby veřejný sektor ztratil vliv na nejdůležitější letiště v zemi. Při hlasování ve sněmovně podpořili jejich návrh i další poslanci. „Ve chvíli, kdy se vlastníkem letiště stane někdo jiný, může se stát, že nám letiště zavře,“ podotkl Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Podle jiných by ale vstup strategického partnera do společnosti letiště Praha, kterému chce sociálnědemokratický návrh zamezit, mohl být přínosem.

Video Reportáž Evy Davidové
video

Reportáž Evy Davidové

Prodej letiště schválila bývalá vláda Mirka Topolánka loni v červnu. S vypsáním tendru se počítalo už na začátek příštího roku. Jan Fischer chce rozhodnutí o případné privatizaci Ruzyně nechat až na příští vládě. Jeho kabinet ale bude pokračovat v přípravách, které už odstartovaly. 

0

Prodej státních dluhopisů, plzeňská práva a státní rozpočet

Poslanci například posoudí i plán vlády prodávat státní dluhopisy i běžným občanům. Podle vlády by se z výnosů těchto cenných papírů měla platit 15 procentní daň.

Poslance čeká také rozhodnutí související s kauzou plzeňské právnické fakulty. Podle předlohy, která je na programu, by vysoké školy mohly odebírat studentům tituly, které jim udělila. To ale jen v případě, že se prokáže plagiátorství nebo neplnění studijních povinností. 

Nejdůležitějším bodem, který mají poslanci na programu, je bezpochyby rozpočet státu na příští rok. Jeho základní rozměry už nelze měnit. Zítra mají poslanci rozhodnout o přesunech peněz uvnitř rozpočtu a závěrečné hlasování bude nejdřív 10. prosince.

Návrh rozpočtu na rok 2009
Návrh rozpočtu na rok 2009
Více fotek
  • Návrh rozpočtu na rok 2009 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/606/60595.jpg
  • Seznam závěrečných prací na právnické fakultě v Plzni autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1171/117090.jpg
  • Obchodník s akciemi autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1127/112700.jpg