Na Wall Street se opět cinká penězi

New York – Obchodníci a investiční bankéři z proslulé newyorské burzy na Wall Street opět utrácejí, jako kdyby krize nikdy nebyla. Vzhledem k tomu, že řada finančních institucí v ní potřebovala pomoc od vlády a Wall Street se kvůli tomu netěší příliš velké oblibě u veřejnosti, své požitky na rozdíl od minulosti skrývá a nikdo o nich nechce mluvit. Odborníci zaroveň varují, že současné hospodářské oživení ve Spojených státech je křehké, a v budoucnu tak nelze vyloučit významnější poklesy hodnoty akcií.

„V posledních čtyřech či osmi týdnech výrazně vzrostla poptávka po extravagantních nákupech,“ podotkl David Arnold z časopisu Robb Report, který se zaměřuje na superboháče. Obrat v náladě na Wall Street podle deníku ukazují i jiné indikátory. Ve třetím čtvrtletí například na Manhattanu vzrostly ceny za luxusní byty. Více prodávají také aukční síně Christie´s  a Sotheby´s.

The Wall Street Journal poznamenává, že extravagantní utrácení burze nepomůže napravit její reputaci. „Zvláště když se firmy staví na nohy mnohem rychleji než daňoví poplatníci, jejichž peníze je zachránili,“ uvedl deník. Finančníci se proto podle něj snaží vyvarovat nápadným výstřelkům a nestavět své znovunabyté peněžní sebevědomí tak na obdiv.