Růst nezaměstnanosti v eurozóně se zastavil

Brusel – Růst nezaměstnanosti v eurozóně se po mnoha měsících a vůbec poprvé za dobu hospodářské krize zastavil. V říjnu nezaměstnanost činila 9,8 procenta, tedy stejně jako v září. Dnes o tom informoval Eurostat. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti mírně vzrostla na 9,3 procenta ze zářijových 9,2 procenta. Počet lidí bez práce nicméně zůstává na daleko vyšších úrovních než v loňském roce.

V říjnu loňského roku míra nezaměstnanosti v eurozóně činila celkem 7,9 procenta a v celé evropské sedmadvacítce 7,3 procenta. V zemích, které platí eurem, od té doby přibylo 3,15 milionu nezaměstnaných a v celé EU zhruba pět milionů nezaměstnaných.

Analytik České spořitelny Luboš Mokráš:

„Nezaměstnanost klesla díky Německu. Jelikož je Německo největší ekonomikou v Evropě, tak samozřejmě vývoj na německém trhu práce má poměrně velký vliv na celou eurozónu, respektive na celou EU.“

Video Rozhovor s Lubošem Mokrášem
video

Rozhovor s Lubošem Mokrášem

Ve všech státech unie počet nezaměstnaných vzrostl o více než 250 tisíc, což je rovněž o něco méně než v září. Bez práce je v celé Evropské unii celkem 22,5 milionu lidí, z toho zhruba 15,6 milionu v eurozóně.

Nezaměstnanost v EU a Eurozoně
Nezaměstnanost v EU a Eurozoně