Zásobníky v budoucnu pokryjí až polovinu české spotřeby plynu

Praha - Podzemní zásobníky plynu by v případě realizace všech nyní připravovaných projektů mohly pokrýt až polovinu tuzemské roční spotřeby, která se má letos pohybovat kolem 8,1 miliardy metrů krychlových. Takovou vizi dnes představil jednatel společnosti RWE Gas Storage Lubor Veleba. Firma, která je největším tuzemským hráčem na trhu skladování plynu, chce během pěti let zvýšit kapacitu zásobníků o 670 milionů na 2,99 miliardy metrů krychlových.

Česká plynárenská plánuje v Dolní Rožínce na Žďársku vybudování zásobníku s kapacitou 300 milionů metrů krychlových a v jižních Čechách další zásobník na 200 milionů kubíků.

Dan Plovajko, mluvčí Moravských naftových dolů:

„Stále vedeme jednání s cílem získání alespoň části dotace, a tudíž zvýšení konkurence subjektů na poli skladování plynu.“

Do roku 2012 plánuje společnost MND (Moravské naftové doly) Gas Storage rozšířit kapacitu svého virtuálního zásobníku o 150 milionů metrů krychlových a podepsala memorandum s ruským Gazpromem o výstavbě nového zásobníku s kapacitou až 500 milionů kubíků. Lama Investments pak plánuje výstavbu skladovacího zařízení s kapacitou až 200 milionů krychlových metrů.

Podle Veleby sehrály podzemní zásobníky v Evropské unii klíčovou roli při lednovém přerušení dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu. Podle předsedy Energetického regulačního úřadu Josefa Fiřta je zvyšování kapacity zásobníků jednou z možností, jak předejít nové krizi, kterou odborníci nevylučují vzhledem k nestabilní situaci na Ukrajině.