Privatizace ruzyňského letiště je mimo kompetenci vlády

Praha - Poslanecká sněmovna dnes opakovaně rozhodla, že vláda nebude smět privatizovat letiště v Praze-Ruzyni. Poslanci přehlasovali senátní veto sociálnědemokratického zákona, který tento zákaz zavádí. Zákon nyní dostane k podpisu prezident republiky. Zákon dnes podpořili poslanci ČSSD, KSČM, lidovci a někteří nezařazení a dva občanští demokraté: Alena Páralová a Jan Klas.

Bývalá vláda Mirka Topolánka (ODS) schválila prodej pražského letiště jako celku jedinému strategickému partnerovi počátkem loňského června. Tehdejší odhady prodejní ceny se pohybovaly kolem stovky miliard korun. Podle slov současného premiéra Jana Fischera není za současné situace důvod letiště privatizovat.

Jan Fischer

„Za okolností, které v současné době jsou, vláda - a já myslím, že nejen tato - z mnoha dobrých důvodů nemá důvod ruzyňské letiště nyní privatizovat.“

Dotyčný zákon předložili sociální demokraté letos v únoru. Jeho hlavním cílem je, aby veškerý majetek letiště se všemi nemovitostmi zůstal ve vlastnictví státu. Zdůvodnili to údajně nestandardní přípravou privatizace bývalou Topolánkovou vládou. Jak dnes prohlásil stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka, je přesvědčen, že Letiště Praha je klíčovou součástí infrastruktury státu, a mělo by proto zůstat v jeho vlastnictví.

ČSSD: Pozor na bezpečnostní rizika spojená se soukromým subjektem jako vlastníkem letiště

Sociální demokraté poukazovali také na bezpečnostní rizika spojená s tím, že by letiště vlastnil soukromý subjekt. Mohl by prý například získávat informace o metodách a postupech bezpečnostních složek na letišti. Poslanec ODS Zdeněk Lhota naopak tvrdí, že zákon zastaví rozvoj letiště. Uvedl i příklady ze zahraničí, kde letiště vlastní alespoň zčásti soukromí vlastníci. Podle Lhoty tento způsob porušuje standardní legislativní postupy.

Naopak předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda zákaz podpořil s tím, že o prodeji by měla rozhodovat až vláda s mandátem z voleb. Podle něj existuje například riziko, že by soukromý majitel mohl například uzavřít některou dráhu nebo jinak omezit rozvoj letiště, protože by tím sledoval nějaký svůj jiný zájem.

Zákaz letiště dnes přijala sněmovna až na druhý pokus. První hlasování, kdy setrvala na svém zákonu, zpochybnil poslanec ODS Petr Bratský. V opakovaném hlasování ale sněmovna rozhodla stejně.

Ruzyně: Terminál Jih
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24