Deficit rozpočtu v listopadu nabobtnal na 169 miliard

Praha - Stát hospodařil ke konci listopadu s rekordním schodkem 169,4 miliardy korun, což je nejvíce od vzniku samostatné České republiky. Schválený rozpočet pro celý letošní rok přitom počítá s deficitem 52,2 miliardy korun, a to byl již jednou navýšen zhruba o 14 miliard korun. Kvůli vysokým deficitům rozpočtu v letech 2009 a 2010 dojde podle analýz České bankovní asociace k nárůstu veřejného dluhu o třetinu.

Rychlý nárůst schodku rozpočtu v letošním roce způsobují výpadky příjmů a vyšší výdaje zejména na sociální dávky a penze. Zatímco příjmy státního rozpočtu ke konci listopadu meziročně klesly o 73,6 miliardy korun, výdaje vzrostly o 89,3 miliardy korun.

Na vysoký deficit doplatí stát i občané

Video Reportáž Hany Vorlíčkové a Veroniky Kubíčkové
video

Reportáž Hany Vorlíčkové a Veroniky Kubíčkové

Letošní schodek rozpočtu společně s tím, který stát a obce vytvoří ještě v příštím roce, zvýší veřejný dluh z předkrizových 30 procent hrubého domácího produktu na 40 procent. Podle spoluautora studie České bankovní asociace - bývalého viceguvernéra ČNB Luďka Nidermeyera - to bude pro stát znamenat nárůst výdajů na úroky minimálně o 20 miliard korun.

„Na růst dluhu doplatí především samotný stát,“ uvedl Niedermayer. Každý další růst deficitů totiž podle něj znamená riziko, že stát bude muset hledat nové zájemce o státní dluhopisy a nabízet vyšší úrokové sazby. „I když potenciál českých bank a dalších investorů nakupovat tyto cenné papíry je stále vysoký, není nekonečný,“ konstatoval.

David Marek, analytik Patria Finance:

„V extrémním případě může nastat situace, že by se Česká republika mohla ocitnout ve státním bankrotu.“


Navíc bude muset stát nabízet vyšší úroky také proto, že poroste takzvaná riziková prémie. To může podle ekonomů ovlivnit celý trh a vést ke zdražení firemních úvěrů i hypoték.