Bývalí majitelé Jukosu vyhráli bilionovou arbitráž s Ruskem

Moskva/Londýn - Bývalí vlastníci ruské ropné společnosti Jukos vyhráli v rámci  mezinárodní arbitráže v nizozemském Haagu spor proti Rusku. Rozhodnutím soudu se jim tak otevřela cesta k tomu, aby mohli žádat od Ruské federace odškodné až 100 miliard dolarů (asi 1,72 bilionu korun) za to, jakým způsobem ruské úřady rozbily kdysi největší ropnou společnost v Rusku. Ovšem případ ještě nekončí.

V minulosti byla hlavním akcionářem Jukosu společnost GML. Její zástupci dnes uvedli, že chtějí získat souhlas k zabavení majetku Ruské federace v zahraničí, pokud se Moskva nebude řídit nálezem arbitráže. GML se svých práv domáhala na základě mezinárodní úmluvy o ochraně zahraničních investic v zemích východní Evropy a bývalého Sovětského svazu.

V roce 2003 začala ruská vláda požadovat, aby Jukos zaplatil miliardy dolarů, údajně šlo o daňové nedoplatky. Obvinění sice Jukos odmítal, nicméně zpočátku platil. Později byl ale nucen vyhlásit bankrot, protože další požadavky na zaplacení vysokých částek už nebyl schopen splnit. Bývalý šéf a hlavní vlastník Jukosu Michail Chodorkovskij a jeho spolupracovník Platon Lebeděv skončili ve vězení na základě obvinění z daňových podvodů a zpronevěry.

Boss Jukosu Chodorkovskij obvinění vždy odmítal a řekl, že kolaps gigantu byl předem připraven ze strany státu. Podle Chodorkovského to byla odveta za to, že byl v politické opozici proti tehdejšímu prezidentovi Vladimiru Putinovi. Novým majitelem Jukosu se stala státní ropná společnost Rosněfť.

Michail Chodorkovskij a Platon Lebeděv
Zdroj: AP
Autor: ČTK