Poslanci chtějí v rámci rozpočtu přesunout miliardy

Praha – Poslanci poslali zákon o státním rozpočtu do závěrečného hlasování. V dnešním druhém čtení navrhli přesuny v řádech miliard korun. Nejštědřejší byli sociální demokraté, kteří by chtěli v rámci schválených parametrů rozpočtu přesunout zhruba 12 miliard korun. Přidat by chtěli peníze na sociální služby, platy státních zaměstnanců, dorovnat by chtěli rovněž přímé platby do zemědělství. Naopak občanští demokraté se k přesunům peněz stavěli zcela odmítavě. Přehazování financí z jednoho resortu do druhého se nelíbí ani ministrovi financí Eduardu Janotovi. Dodatečné prostředky je ochoten hledat jen v případě sociálních služeb.

Přidat peníze na platy státních zaměstnanců, přilít peníze do zemědělství, na sociální služby, zvýšit hranici exportních záruk, přidat obcím peníze na spolufinancování evropských projektů – to je jen část návrhů na přesuny v rámci státního rozpočtu, které dnes zazněly v Poslanecké sněmovně.

Janota navrhované změny odmítá. Jedinou výjimku připustil jen v případě navýšení peněz na sociální služby. „Pokusím se jednat s předsedy klubů a po dohodě s panem premiérem navrhnout řešení, které by garantovalo, že se tuto oblast pokusím řešit,“ prohlásil na závěr druhého čtení. Na sociální péči by chtěl přidat dvě až tři miliardy korun.

Video Roman Svatoš a Jiří Matzner v Událostech, komentářích
video

Roman Svatoš a Jiří Matzner v Událostech, komentářích

Schválení ostatních návrhů by podle Janoty „rozcupovalo“ vládní úsporný balíček a v tom případě by zvažoval svoji demisi. „Za této situace bych si musel sám položit otázku, do jaké míry má moje práce smysl, do jaké míry jsem schopen něco přinést pro veřejné finance, do jaké míry mohu něco změnit, či nikoliv,“ uvedl na tiskové konferenci.

Co poslanci navrhli?

ČSSD

  • Na sociální služby chce přidat 3,8 miliardy korun.
  • 7 miliard korun navrhla přihodit na platy státních zaměstnanců.
  • Navýšení přímých plateb zemědělců o 1,5 miliardy korun.

ODS

  • Změny v rozpočtu sice odmítá, její poslanec Oldřich Vojíř ale přesto navrhl zvýšení hranice záruk pro export do rizikovějších zemí ze 150 na 200 miliard korun.

TOP 09

  • Chce přidat 2,03 miliardy korun obcím a městům do 10 tisíc obyvatel na spolufinancování evropských projektů.

KDU-ČSL

  • Navrhla zvýšení rozpočtu krajských hygienických stanic a zdravotních ústavů o 168 milionů korun.
  • Chce také vytvořit nový program podpory bezpříspěvkového dárcovství krve s dvěma miliony korun.
  • Na úrovni roku 2009 chce zachovat také příspěvek v mateřství, stejně jako ČSSD chce přidat peníze na sociální služby a do zemědělství.

KSČM

  • Chce pozměňovacími návrhy podpořit zvýšení dotací vysokým školám. Peníze by měly plynout i k nestátním organizacím, které pracují s dětmi a mládeží i ke sportovním organizacím.
  • Stejně jako ČSSD a KDU-ČSL usiluje o navýšení plateb zemědělcům a o navýšení prostředků na sociální služby.


Místopředseda ODS Petr Nečas, který ve sněmovně hájil pozici své strany, přirovnal navrhované přesuny k vánoční nadílce. „V této adventní atmosféře jednání Poslanecké sněmovny je opravdu zcela zjevné, že se blíží Vánoce, respektive rozdávání dárků,“ podtrhl.

Odkud chtějí ministři peníze na přesuny brát?

Tak, jak poslanci přednesli při dnešním jednáním množství návrhů, kam peníze dát, zamýšleli se i nad tím, kde je vzít. Třeba místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek chce peníze pro obce a města ukousnout ze spotřebních výdajů různých ministerstev.

Sociální demokraté zase chtějí finance na přesuny vzít z peněz na státní dluh nebo rozpočtu ministerstva obrany. Pět miliard by se podle ČSSD dalo ušetřit ve fondu dopravní infrastruktury. To se ale nelíbí ministerstvu dopravy. Škrtání ve fondu by prý mohlo ohrozit dokončení některých velkých dopravních staveb, například jižní část Pražského okruhu nebo vnitřní okruh v Brně.

Parametry rozpočtu schválené v prvním čtení, do kterých se musí poslanci i po přesunech vejít, počítají s deficitem 162,7 miliardy korun. To odpovídá zhruba 5,3 procenta hrubého domácího produktu. Ke konečnému hlasování o rozpočtu přistoupí sněmovna ve třetím čtení ve středu 9. prosince.

Parametry rozpočtu na příští rok schválené v prvním čtení
Parametry rozpočtu na příští rok schválené v prvním čtení