Christian Lacroix opouští svět velké módy

Paříž – Ztrátový módní dům Christian Lacroix propustí většinu svých zaměstnanců a ukončí svoje návrhářské aktivity. Lacroix opustí mimo jiné svět vysoké krejčoviny a módní konfekce. Rozhodl o tom dnes obchodní soud v Paříži, který tak přijal úsporný plán majitele firmy, americké skupiny Falic na záchranu značky alespoň v kontrole licencí v odvětví parfumerie a módních doplňků. Z víc než stovky zaměstnanců zůstane francouzské luxusní značce 11 lidí. Ti se zaměří hlavně na parfémy a doplňky.

Lacroix se ve světě koncem 80. let proslavil hlavně barokními a vyšívanými róbami. „Tehdy, když předvedl svoji kolekci, byl svět naprosto omámen. Dokonce se v tisku psalo, že takový přepych nebylo vidět od dob francouzské revoluce,“ vzpomíná módní historička Jana Máchalová.

Nicolas Topiol, šéf módního domu Christian Lacroix

„Utrpěli jsme především poklesem americké a japonské ekonomiky, kde máme klíčové trhy.“

Jenže za celých 22 let od svého založení firma nevykázala zisk a v červnu se dostala do konkurzu. Loni měla ztrátu ve výši 10 milionů euro, zatímco 30 milionů utržila. „Lacroix nedokázal obstát v době, která byla proti jeho srsti. On byl důstojný a noblesní, příliš historizující. A i když někteří návrháři - jako třeba Vivian Westwood - se taky obraceli do historie, přesto dokázala šokovat,“ dodala Máchalová. Vyjednávání o převzetí podniku jsou zatím bez úspěchu. Soud nakonec schválil plán prosazovaný akcionáři, tedy zamítnout likvidaci a udržet firmu v chodu. Případní kupci mohou stále vyjednávat přímo z majitelem značky, kterým je americká firma Falic.

Nedařilo se ani Escadě

Podobně jako Lacroix se dostal do problémů i módní dům Escada nebo značka Gianfranco Ferre.

Christian Lacroix - kolekce jaro 2008
Christian Lacroix - kolekce jaro 2008
Více fotek
  • Christian Lacroix - kolekce jaro 2008 zdroj: www.christian-lacroix.fr http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1274/127367.jpg
  • Eva Herzigová tváří salonu Escada zdroj: www.escada.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1042/104182.jpg