Banky se nepoučily, poplatky dále rostou

Brusel - Bankovní poplatky ve střední Evropě meziročně vzrostly, Česko nevyjímaje. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti Scott & Rose. Ke snížení cen přitom nevedla ani nová směrnice o platebním styku, která bankám přikazuje proškrtat ceníky. Češi přitom za průměrný bankovní účet zaplatí nejvíc ze všech Středoevropanů - skoro 1640 korun ročně. Na druhou stranu ale České banky zdražovaly za poslední rok nejméně z celé pětice sledovaných zemí. Například v Maďarsku poplatky vzrostly o čtvrtinu, zatímco u nás o půldruhého procenta.

Petr Zámečník, šéfredaktor Investujeme.cz a Hypoindex.cz

„Banky v Evropě obecně začínají zvyšovat poplatky. Zjišťují, že je skutečně dobré diversifikovat příjmy a nespoléhat se pouze na příjmy z úroků.“

Evropská komise přitom věřila, že by se sazebníky bank mohly ztenčit o položky, které zakazuje nová směrnice o platebním styku. Podle serveru Bankovnipoplatky.com se ale tyto poplatky rychle přesunují jinam. Například blokace ztracené či odcizené karty přijde klienta některé banky až na 2000 korun. Tento poplatek by měl od začátku listopadu oficiálně zmizet, stejná platba se však může objevit v jiné formě. „Když bude nějaký poplatek zrušen, třeba za blokaci platební karty, tak se může jmenovat jinak, například za vydání karty, a ten klient to zaplatí stejně v jiném poplatku,“ upozorňuje Patrik Nacher ze serveru Bankovnipoplatky.cz.

Podle nové směrnice každá banka ručí za veškeré škody, které klientovi vzniknou při zneužití karty. Jeho spoluúčast bude krácena na 150 eur. Také výpisy z účtů má banka nově poskytovat zdarma a sama si zvolí způsob zasílání.

Kdo chce cenově regulovat, musí regulovat prakticky všechno

U cenové regulace se podle děkana Fakulty financí a účetnictví VŠE Petra Dvořáka musí velmi dobře zvažovat, jestli splní plánovaný dopad: „Jinými slovy, pokud by chtěl někdo cenově regulovat, tak by potom musel regulovat prakticky všechno.“Odborníci by proto dali přednost konkurenci, a tudíž většímu pohybu zákazníků. I když přiznávají, že se změna účtu neobejde bez potíží, upozorňují například na nový kodex mobility klientů. Ten už některé české banky podepsaly. Zavázaly se tak, že lidem, kteří budou chtít změnit finanční ústav, přechod výrazně usnadní - například automatickým převodem trvalých příkazů či inkas.

Směrnice EU a její vliv na české bankovní poplatky
Směrnice EU a její vliv na české bankovní poplatky
Více fotek
  • Směrnice EU a její vliv na české bankovní poplatky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1274/127384.jpg
  • Bankovní přepážka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1181/118049.jpg