Ministři financí EU doporučí Česku, jak snížit rozpočet

Brusel - Ministři financí Evropské unie dnes Česku stanoví tempo, kterým bude muset v příštích letech snižovat schodek státního rozpočtu. Pokud by tak ČR neučinila, hrozily by jí sankce a v krajním případě i zastavení přílivu evropských dotací. Stávající návrh je prakticky totožný s nedávnými doporučeními Evropské komise. Česko tak bude muset srazit schodek veřejných financí pod tři procenta HDP do roku 2013. Vedle toho budou šéfové pokladen zemí evropské sedmadvacítky jednat o podobě dohledu nad finančními institucemi.

Podle předpokládaného rozhodnutí Bruselu bude muset Česko každý rok od roku 2010 snižovat deficit nejméně o jedno procento HDP. Letos by měl podle odhadu Evropské komise činit rozpočtový deficit Česka zhruba 6,6 procenta HDP, v příštím roce 5,5 procenta HDP a o rok později schodek mírně vzroste na 5,7 procenta HDP. Rozpočtový deficit členských států však nesmí podle pravidel EU překročit tři procenta HDP.

Unie má mít jasno o prevenci příštích krizí

Šéfy státních pokladen však dnes čeká i celoevropské téma. Ministři budou rozhodovat o reformě dohledu nad jednotlivými finančními institucemi. Jde o jeden z nejambicióznějších návrhů, který má zabránit opakování nedávné finanční krize. Podle stávajícího návrhu jde místo o regulátora o arbitra, který v případě přeshraničních sporů u bank, pojišťoven nebo penzijních fondů může nabídnout rozřešení. Orgán by se měl jmenovat Evropský systém finančních supervizorů.

S kompromisním návrhem švédského předsednictví souhlasí jedenadvacet členských zemí, problémy s ním mají ale velké státy. Podle Francie a Německa nejdou pravomoci úřadu dostatečně daleko a jeho existence nepovede k dostatečnému posílení evropského dohledu. Právě Paříž volá už od začátku krize po co nejtvrdší regulaci. Z Francie zněly i hlasy na vytvoření jednotného regulátora celého finančního trhu.

Přesně z opačného důvodu se švédský návrh nelíbí ani Velké Británii. Obává se totiž, že pod přísným dohledem regulačních orgánů by londýnské City mohlo ztratit svoji dnešní pozici jednoho z hlavních světových ekonomických center.

Dnešní jednání by nicméně mělo definitivně rozhodnout. Švédské předsednictví dalo najevo, že neváhá přistoupit k hlasování. To by pro  Francii, Německo a Británii bylo nevýhodné, pokud by na svoji stranu nezískaly další státy. Na přijetí návrhu o finanční regulaci totiž stačí kvalifikovaná většina.

Anders Borg
Anders Borg