Do teplých krajin vyrazí na Vánoce 20 tisíc Čechů

Praha – Ne všichni lidé sní o bílých Vánocích nebo Silvestru na horách. Zhruba 20 tisíc Čechů letos vyrazí do tepla k moři. Počítá s tím Asociace českých cestovních kanceláří a agentur a dodává, že nejpopulárnější destinací bude letos Egypt. Češi do zahraničí vyjedou navzdory krizi takřka ve stejném počtu jako loni.

„Již nyní je zřejmé, že zájem českých turistů o tento termín je přibližně stejný jako loni, trávení svátků v teple je velkým lákadlem a většina lukrativních pobytů je již vyprodána,“ uvedl mluvčí asociace Tomio Okamura. Důvod spatřuje v tom, že o zimní zájezdy do teplých krajin má zájem především vyšší střední třída, na kterou krize dolehla mnohem méně než na ostatní.

Celkem poletí z České republiky během svátků 50 přímých charterových letů, naprostá většina do Egypta, Tuniska a na Kanárské ostrovy. Na dalších místech žebříčku popularity jsou Spojené arabské emiráty, Thajsko, Kuba, Dominikánská republika, Keňa, Venezuela a první desítku uzavírají Maledivy.

Zimní zájezdy ovšem letos vyjdou mírně levněji než před rokem. Podle analytika Jaromíra Beránka totiž letecké společnosti nabízejí levnější letenky a kvůli nižší poptávce z Evropy snížily ceny i hoteliéři. Předvánoční pobyt na Maledivách vyjde zhruba na 50 tisíc korun, zájezdy do Egypta se dají koupit za necelých 10 tisíc korun.