Pozor na vánoční žárovičky, můžou podpalovat

Brusel – Lidé by si měli dát pozor při rozsvěcování vánočního stromečku. Podle Evropské komise je totiž skoro třetina žároviček na vánoční stromky nebezpečná. Nejenom, že mohou lidem uštědřit ránu elektřinou, ale mohou dokonce způsobit požár. Světelné řetězy testoval Brusel od listopadu 2007 do května 2009 v pěti zemích unie, inspektoři prozkoumali bezmála 200 vzorků, z nichž celá řada nesplnila hned několik kritérií najednou.

„Spotřebitelé chtějí při vánočních nákupech za svoje peníze odpovídající hodnotu, ale nikdy na úkor bezpečnosti. Tato zpráva má sloužit jako varování. Buďte tedy ostražití a opatrní. Jedině tak mohou všichni prožít šťastné a veselé vánoční svátky,“ řekla dnes novinářům eurokomisařka pro ochranu spotřebitele Meglena Kunevová.

Bezpečnostní standardy nesplnilo celkem 30,4 procenta vánočních světelných řetězů, které jsou běžně v prodeji. Více než čtvrtina z nich měla závažné problémy s elektrickou izolací a uživatelům hrozil bezprostřední úraz elektrickým proudem. Celkem 23 procent elektrických světelných řetězů mohlo způsobit požár. Mívají totiž příliš tenké vodiče, což zvyšuje nebezpečí jejich přehřátí a následného požáru.

Problémy s vánočními řetězy nejsou neznámou ani pro Česko. Elektrotechnický zkušební ústav v Praze testoval řetězy před dvěma lety a z 12 výrobků bylo celkem sedm závadných a celkem tři nebezpečné. Nejméně kvalitní tehdy byly řetězy zakoupené ve stánku.