Údajný drůbeží kartel vyvázl bez pokuty

Brno – Krajský soud v Brně dnes zrušil rozhodnutí antimonopolního úřadu, podle kterého dostalo sedm producentů drůbeže pokutu 14,2 milionu korun za údajný kartel. Podle úřadu se firmy dohodly na společném postupu při stanovení cen drůbeže. Rozsudek, podle něhož se případem bude znovu zabývat antimonopolní úřad, dosud není pravomocný. Antimonopolní úřad se k případu nechce vyjadřovat.

Pokutu udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v roce 2007, loni ji potvrdil. Podniky, které měly v době uzavření dohody na českém trhu asi šestinový podíl a ročně vyprodukovaly kolem 50 tisíc kilogramů drůbežího, se dle úřadu v prosinci dohodly na postupu vůči odběratelům.

Agrodružstvo Jevišovice mělo zaplatit 8,25 milionu korun, Sušárna Pohořelice 3,53 milionu. Právě tyto firmy jednání iniciovaly. Zbývajících pět firem – Agroprodukt, Zemědělské družstvo Roštýn, Zemědělské družstvo Petřín, Karlov a ZEVA Chlístovice dostalo pokutu od 340 do 600 tisíc korun.

Soud uvedl, že firmy se na kartelu skutečně dohodly, v případě Zemědělského družstva Petřín se ale nepodařil prokázat podíl na uskutečnění dohody v praxi. „Úřad jedním výrokem konstatoval, že všechny firmy kartel uzavřely a realizovaly. Soud proto, i přesto, že ve většině sporných otázek dal úřadu za pravdu, musel rozhodnutí zrušit,“ řekl soudce David Raus.