Obama hledá kouzelný lék na nezaměstnanost

New York – Americký prezident Barack Obama bude ve čtvrtek s ekonomy a zástupci firem řešit vysokou nezaměstnanost v USA. Na takzvaný summit o pracovních místech pozval například loňského nositele Nobelovy ceny za ekonomii Paula Krugmana či šéfa společnosti Google Erica Schmidta. Celkem by se fóra mělo zúčastnit asi 130 lidí. O jejich schopnosti nalézt recept na největší míru nezaměstnanosti za posledních 26 let ale již nyní někteří pochybují.

Obama v listopadu řekl, že povinností jeho administrativy je zvážit všechny možnosti, co by v této situaci měla, ale i neměla dělat, a to také bude úkolem chystané schůzky. Podle prezidenta je důležité, aby vláda nedělala špatná rozhodnutí, byť s dobrými úmysly.

Obama kvůli vysokému počtu lidí bez práce ve Spojených státech čelí značné kritice. V minulosti opakovaně uvedl, že současný dvouletý podpůrný plán zachrání nebo vytvoří tři miliony pracovních pozic. Demokraté ale stále častěji mluví o tom, že současná podpora pro vznik pracovních míst je nedostatečná a zvažují nová opatření.