Diamantům krize nevadí

Praha – Za téměř 11 milionů dolarů se v Hongkongu vydražil prsten s pěti karátovým růžovým diamantem. Anonymní kupec tak předčil původní odhady, které počítaly se sedmi miliony. I přesto ale rekordně vydraženým diamantem stále zůstává modro-šedý Wittelsbach ze 17. století. Ten se prodal za 24 milionu dolarů. Celkově se v Hongkongu vydražilo 225 šperků a drahých kamenů za 48 milionů dolarů, a to je v Asii historicky nejvyšší částka.

„Karát zbarveného diamantu jsme už za tisíc dolarů prodali, ale nikdy ne za dva tisíce, to je absolutní rekord a já věřím, že ho ještě nějakou chvíli nepřekonáme,“ řekl ředitel Christie´s pro Evropu Francois Curiel. Aukční dům Christie´s tvrdí, že je diamant téměř dokonalý. A i když má podle odborníků pár drobných kazů, dají se prý odstranit.

Růžový diamant vytěžili v Jižní Africe a vybrousili do tvaru polštářku. Do prstenu ho pak vsadili šperkaři vyhlášené značky Graff Diamonds. Poté prsten zamířil do Singapuru, Bangkoku, Ženevy a Taipeie a nakonec na dražbu v Hongkongu.

Diamanty přitahují různé kultury už tisíce let. Někdy nosí vzácné kameny jména dolů, kde byly vytěženy, někdy osoby, která je vydražila, nebo obdarované dámy. Zhruba před 50 lety pak vzniklo pět kritérií, podle kterých se určuje jejich cena - váha, čistota, barva, certifikát a brus, kde se projevují unikátní chemické i optické vlastnosti kamene.