Česko musí do roku 2013 snížit schodek, jinak mu hrozí sankce

Brusel - Nejpozději do roku 2013 bude muset Česko dostat rozpočtový schodek pod tříprocentní hranici vůči HDP. Doporučení Evropské komise dnes schválili ministři financí členských států. Deficit by podle nich měl každý rok klesnout minimálně o jedno procento HDP. Pokud by se tak nestalo, hrozí Česku sankce, v krajním případě dokonce zastavení přílivu evropských dotací. Podle ministerstva financí bude ale splnění unijních požadavků obtížné.

Ministr financí Eduard Janota dnes ve sněmovně uvedl, že bez legislativních změn se snižování schodku neobejde. „Není politický konsenzus, aby se provedly nějaké další legislativní změny. To respektuju, ale zároveň říkám, že s takovýmto přístupem za takovéto situace je nereálné, abychom snížili deficit veřejných rozpočtů z 5,3 na nějakou částku o jedno procento nižší,“ upozornil ministr. „Beze změn legislativy na obou stranách bilance žádný ministr financí nebude schopen se dostat někde blíže k hranici tří procent v průběhu tří let,“ dodal Janota.

Náměstek ministra financí Tomáš Zídek v Bruselu po jednání ministrů financí
novinářům řekl, že v případě navyšování rozpočtových výdajů, tak jak se tomu děje ve sněmovně, by Česko nemohlo stanovené tempo snižování
rozpočtového deficitu splnit. "Pokud by se podařilo zlepšit příjmovou situaci, tak mohou politické strany navrhovat, co chtějí. Musejí ale přijít
s reálnými odhady a reálnými návrhy toho, kde státní rozpočet vydělá
peníze," doplnil. 

Letos by měl podle odhadu Evropské komise činit rozpočtový deficit Česka zhruba 6,6 procenta HDP, v příštím roce 5,5 procenta HDP a o rok později 5,7 procenta HDP. Rozpočtový deficit členských států přitom podle unijních pravidel nesmí překročit tři procenta.

Tempo snižování rozpočtového schodku, které EU od Česka očekává, je ale přesto poměrně „svižné“. ČR totiž v rámci unie patří k zemím, které budou muset rozpočtový deficit snižovat nejrychleji. Některým členských státům totiž bude stačit snižovat schodek o zhruba 0,5 procenta HDP ročně.

Komise radí reformy důchodů a zdravotnictví

Stanovisko ministrů financí EU se téměř stoprocentně shoduje se zprávou, kterou již nedávno zveřejnila Evropská komise. Nejlepší cesta ke snížení rozpočtového schodku vede v Česku podle Evropské komise přes reformy zdravotnictví a především reformu důchodového systému. Česká vláda by podle Bruselu měla přistoupit i ke změnám na pracovním trhu, které by měly vést k jeho větší pružnosti.

Podobného hodnocení jako Česku se dostalo Slovensku. Bratislava však na rozdíl od české vlády počítala s nápravou nadměrného rozpočtového schodku již v roce 2012. Po stanovení termínu od Evropské unie tak bude mít rok navíc.