Šéf GM odchází po osmi měsících

Detroit – Generální ředitel General Motors Fritz Henderson odchází ze své funkce. Dozorčí rada největší americké automobilky nebyla spokojená s tempem, jakým se společnost zotavuje. Henderson tak vydržel v čele podniku, který na začátku roku zachránila před krachem americká vláda, pouhých osm měsíců. GM teď musí hledat nového šéfa, který by se zhostil náročného úkolu obnovy automobilky.

Hendersonova předchůdce Ricka Wagonera dotlačila k rezignaci americká vláda, která se zapojila do restrukturalizace GM. Bílý dům teď nicméně popřel, že by se jakýmkoliv způsobem podílel také na Hendersonově rezignaci. „Toto rozhodnutí učinila samotná správní rada. Vláda do tohoto rozhodnutí nebyla zapojena,“ uvedl mluvčí Bílého domu.

Henderson je v americké automobilce veteránem. Do firmy nastoupil před 25 lety jako hlavní analytik finančního oddělení v New Yorku. Od té doby vystřídal řadu funkcí a mířil stále výš. Na starost měl Latinskou Ameriku, Afriku, Asii nebo Evropu. Ve službách General Motors navštívil víc než 40 zemí. Před krachem zodpovídal Henderson za finance automobilky. 

„Henderson - vzhledem k tomu, že dlouho fungoval s Rickem Wagonerem a byl taková jeho pravá ruka - měl odejít spolu s ním. Takže to byl takový divný signál navenek, že ze šéfa financí udělali šéfa celého koncernu,“ komentoval situaci ve vedení GM šéfredaktor Auto 7 Jan Blažek.

Ed Whitacre, dočasný šéf GM:

„Fritz (Henderson) tu odvedl neuvěřitelný kus práce. Provedl společnost složitou dobou a změnami. Všichni jsme se ale shodli na tom, že některé z nich je nutné uspíšit.“

Do čela automobilky teď dočasně usedne předseda správní rady Ed Whitacre. Ten dnes poděkoval Hendersonovi za jeho působení ve funkci a prohlásil, že GM je na cestě k tomu, aby nabízela osobní a nákladní automobily vysoké kvality po celém světě. „Musíme zrychlit náš postup k tomuto cíli,“ dodal.

GM před několika měsíci opustila bankrotový režim s tím, že se v rámci rozsáhlé restrukturalizace zahrnující prodej některých značek přemění v menší podnik, jenž by měl pružněji reagovat na požadavky zákazníků. Většinovým majitelem „nové GM“ je americká vláda, která poskytla na záchranu podniku nejvíce peněz.