Polský PKN Orlen prodává Spolanu Neratovice

Neratovice (Mělnicko) - Na seznamu lukrativních firem k zakoupení se ocitla i přední česká chemička Spolana Neratovice. Polská skupina PKN Orlen ji podle dnešního vydání deníku E15 nabízí novému investorovi společně se svými dalšími aktivy v chemickém průmyslu, která v minulosti spojila do dceřiné firmy Anwil. Skupina PKN Orlen, jež vlastní také českou firmu Unipetrol - a ovládá tedy tuzemské rafinerie, by se tak do budoucna ještě více soustředila na petrochemický průmysl. Ve středu totiž generální ředitel Spolany Petr Lipták jednal o budoucnosti firmy v Polsku. Zástupci české chemičky se však k prodeji zatím nevyjadřují.

Za Anwil by PKN Orlen mohl získat přes deset miliard korun, hodnota samotné Spolany tvoří asi desetinu z této částky. Spolana se stala součástí Anwilu v roce 2006, kdy ji své sesterské firmě prodal Unipetrol. Závěrečná jednání s potenciálními kupci mají začít příští rok v lednu, PKN Orlen hodlá vybírat ze tří uchazečů. Jejich jména však zatím nezveřejnil.

Stane se Spolana částí jiného polského gigantu?

Některé polské chemičky hodlá zároveň prodat polský stát. Česká firma se tak může stát součástí většího polského celku - možná s majitelem z jiné části světa. Polský list Parkiet již dříve upozorňoval na šest dravců, kteří kolem polské chemie krouží - jde o fondy privátního kapitálu z Kataru, USA, Británie i Polska, německou skupinu PCC a litevský chemický koncern Achema.

Spolana alias neratovická chemička je jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu, látky, která se dále využívá v textilním a plastikářském průmyslu.