Zaměstnancům automobilky Hyundai vadí přesčasy, stávkovali

Nošovice (Frýdecko-Místecko) - K hodinové stávce se ve středu odpoledne přidaly zhruba čtyři stovky pracovníků nošovické automobilky Hyundai. Zaměstnanci protestovali proti špatným pracovním podmínkám, zejména proti nařizovaným dvouhodinovým přesčasům. Protestní stávky se zúčastnili pracovníci montovny. Podle odborářů tam pracuje zhruba 500 lidí. Akci neorganizovaly přímo odbory, ale protest jsou připraveny podpořit. Automobilka se brání, že zákon neporušuje.

„Byla to spontánní akce, lidé už to nemohli vydržet. Vím o ní od kolegy. Na montovně si tuto akci organizovali sami,“ prohlásil zástupce odborů Zdeněk Ševčík, který pracuje v lakovně.

Důvod: neustálé přesčasy, porušování zákoníku a šikana na pracovišti

Jako důvod stávky uvedli někteří zaměstnanci automobilky na internetových stránkách odborů neustálé přesčasy, porušování zákoníku práce a šikanu na pracovišti. V současné době musí zaměstnanci prakticky každý den odpracovat dvě hodiny navíc k normální osmihodinové pracovní směně.

Podle redaktorky ČT Evy Lankočí došlo k první vzpouře už v úterý ve svařovně, kdy na začátku dalšího povinného přesčasu odešlo asi 20 lidí. Ve středu se pak napětí zaměstnanců vygradovalo.

Stávka se konala od 16:00 do 17:00. Všechny montážní linky byly zastaveny, většina lidí se sešla v kantýně a čekala, jak zareaguje vedení. Korejské vedení bylo podle zaměstnanců stávkou značně překvapeno. Po jednání s vedením zaměstnanci odpracovali zbylou hodinu přesčasu.

O pracovních podmínkách v automobilce se dnes s managementem vyjednávalo celý den. Ve svých požadavcích zaměstnanci vedení sdělili, že požadují zastavení neustálého nakazování přesčasů. Také žádali o zvýšení přesčasového příplatku a mezd a jednání o vyplacení stoprocentního mimořádné ročního bonusu, na kterém se dohodli v kolektivní smlouvě.

„Vedení nezajímá názor lidí, hlavně, že mají auta hotová, když potřebují splnit plán. Když se ale jedná o peníze, tak řeknou, že je světová krize,“ uvedl odborář, který tvrdí, že v Hyundai obecně panují špatné pracovní podmínky. „Všechny přestávky jsou neplacené, pořád se na něco vymlouvají. Jsme vlastně jedenáct hodin v práci a deset máme zaplaceno,“ podotkl Ševčík.

„Přesčasová práce se v závodě Hyundai Motor Manufacturing Czech nařizuje v délce dvě hodiny po denní směně, a to po 4 dny v týdnu (celkově 8 hodin za týden); po nočních směnách se žádná přesčasová práce nevyžaduje. Vzhledem k tomu, že směny se po týdnu střídají, odpracuje každý zaměstnanec ve výrobě na přesčasech celkem 16 hodin (dvě směny) za měsíc. Veškeré přesčasy jsou plně propláceny v souladu se zákoníkem práce,“ hájí počínání firmy její mluvčí Petr Vaněk. Automobilku teď čekají jednání managementu se zástupci odborů a zaměstnanecké rady. Řešení si vyžádá nějaký čas, dodal.

Továrna Hyundai v Nošovicích
Továrna Hyundai v Nošovicích