Volkswagen chce příští týden převzít podíl v Porsche

Hamburk - Zřejmě už v příštím týdnu dokončí největší evropská automobilka Volkswagen první fázi plánované integrace se zadluženou společností Porsche SE. Volkswagen by měl příští týden koupit 49,9 procenta ziskové součásti Porsche AG, která vyrábí luxusní sportovní vozy. Výkonný ředitel Volkswagenu Martin Winterkorn proto na dnešní valné hromadě požádal držitele prioritních akcií, aby firmě pomohli financovat nákup zmíněného podílu vydáním emisí 135 milionů akcií.

Na koupi Porsche Volkswagen potřebuje asi 3,9 miliardy eur (zhruba 101,3 miliardy korun) a chce jím zvýšit tržby a zisk, aby se dostal před největší světovou automobilku Toyota. „Volkswagen už je v odvětví výroby automobilů nejúspěšnější skupinou se zaměřením na více značek. Spolu s automobilkou Porsche teď ještě rychleji zdoláme další překážku na cestě vzhůru,“ uvedl výkonný ředitel v poznámkách před mimořádnou valnou hromadou Volkswagenu.

Ze zisku z emisí akcií, který bude dvojnásobný, než kolik VW investuje do Porsche, by mohla automobilka zvýšit svůj podíl ve společnosti MAN a koupit část japonského Suzuki. Integrací Porsche bude mít koncern 10 značek. Spojením vyvrcholí dlouhodobá spolupráce obou firem – první Porsche vzniklo na základě Volkswagenu Brouk. „Porsche by mohlo být v relativně blízké minulosti velmi profitabilní, takže s dobrým managmentem, který bude hlídat nákladovou stránku věci, může být Porsche velmi ziskové a může přinést do koncernu peníze,“ řekl šéfredaktor Auto7 Jan Blažek.

Od Winterkorna ale zároveň zaznělo upozornění, že rok 2010 bude pro automobilový sektor velmi obtížný. Ve většině zemí totiž odeznívá příznivý vliv takzvaného šrotovného, které podpořilo prodej hlavně menších vozů.

Na nutnost konsolidace v automobilovém sektoru dnes upozornila francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën. Ta potvrdila, že jedná o posílení spolupráce se svým japonským partnerem Mitsubishi, a nevyloučila, že jednání povedou ke kapitálovému propojení.