Bank of America chce rychle splatit vládní pomoc

New York - Plán, jak vrátit USA státní pomoc 45 miliard dolarů, už dokončila Bank of America. Banka prodá podle dohody s ministerstvem financí cenné papíry za 18,8 miliardy dolarů, které se po souhlasu akcionářů přemění na akcie, a zbývajících 26,2 miliardy splatí hotově. Předpokládá se, že banka vrátí státu peníze během několika dnů. Poté se nebude muset omezovat při vyplácení manažerských bonusů v době, kdy hledá nového generálního ředitele. Podnik představil plán v noci na dnešek, ekonomové ale varují před riziky.

Po zveřejnění plánu vyskočily akcie Bank of America vzhůru, ale splacení státního kapitálu se neobejde bez rizik. Mnozí investoři se obávají, že bez státní opory bude mít banka další potíže, pokud se celková ekonomická situace opět zhorší. Překvapivý krok je vítězstvím odcházejícího generálního ředitele. Kenneth Lewis, který zřejmě odejde do penze na přelomu roku, chtěl vrácení státních peněz dokončit ještě před svým odchodem.

Splacení uvítá zejména kritizované ministerstvo financí

Příznivá je zpráva i pro ministerstvo financí, které je pod palbou kritiky kvůli stovkám miliard dolarů, které z peněz daňových poplatníků poskytlo podnikovému sektoru během finanční krize.

Ve vlně vracení státních prostředků půjde o první velkou banku. Další výraznou pomoc získaly Citigroup a Wells Fargo, které obdržely 45 miliard a 25 miliard dolarů.

Citigroup
Citigroup