V lepší příští rok věří 37 procent menších firem

Praha - Finanční krize v Česku dopadla na více firem než se původně čekávalo. Manažeři malých a středních podniků přesto říkají, že se s krizí dokázali vypořádat. Zlepšení své ekonomické situace očekávají v příštím roce necelé dvě pětiny malých a středních podniků, konkrétně 37 procent z nich. Naopak zhoršení předpokládá 16 procent podniků. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos Tambor pro tuzemskou Citibank. Průzkumu, který se uskutečnil v září letošního roku, se účastnilo 300 malých a středních podniků.

Přitom letošní rok byl podle průzkumu pro malé a střední firmy horší, než původně očekávaly. Zatímco v lednu zhoršení situace v letošním roce očekávalo 43 procent firem, podle aktuálního průzkumu se zhoršilo ekonomické postavení dvou třetin firem. Dopady krize jsou nejvíce patrné v nižších tržbách a v klesající platební morálce.

Firmy si více hlídají náklady

„Mezi nečastější protikrizová opatření patřila především kontrola nákladů a zvýšení aktivit v prodejní a marketingové oblasti,“ prohlásila ředitelka marketingu komerčního bankovnictví Citibank Hana Stuchlíková.

Nejčastější protikrizová opatření

  • propouštění
  • větší kontrola nákladů
  • větší důraz na marketing a podporu prodeje

Firmy rovněž musely proti lednovým očekáváním podle průzkumu přistoupit k propouštění zaměstnanců. „Zároveň ale firmy neočekávají, že by se to mělo opakovat i příští rok,“ uvedla Stuchlíková. „Už teď fungují se svým základním zaměstnaneckých stavem a další propouštění už by bylo na úkor fungování těchto firem,“ dodala.

V lednu počítalo s propouštěním zaměstnanců 18 procent firem, přičemž nyní k tomuto kroku přistoupilo 45 procent podniků. Pro příští rok ovšem chce propouštět jen 15 procent firem.

Většina firem by dokázala z rezerv žít ještě rok

Podle průzkumu se rovněž ukázalo, že se firmy dokázaly s hospodářskou krizí relativně dobře vypořádat. Tři čtvrtiny firem by totiž byly schopny za stávající situace fungovat z rezerv nebo díky omezování nákladů více než rok.

V odhadu celkového ekonomického vývoje Česka očekává zlepšení 27 procent firem. Stejný počet malých a středních firem ovšem očekává i zhoršení situace.

Zároveň se zvýšil podíl firem, které byly v letošním roce nuceny využívat bankovních úvěrů. V lednu plánovalo využít půjčky 21 procent malých a středních podniků, nakonec to ale letos byla třetina firem. Většina firem přitom v případě ekonomického oživení očekává dobrou dostupnost financování, příští rok si chce vzít úvěr více než čtvrtina podniků.

Nezaměstnaní
Nezaměstnaní
Více fotek
  • Nezaměstnaní autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1215/121453.jpg
  • Ekonomická krize zdroj: flickr.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1091/109024.jpg