Čtveřice britských bank vložila do Dubai World pět miliard dolarů

Londýn - Celkem pět miliard dolarů investovala do Dubai World čtveřice britských bank. Jsou tak největší skupinou zahraničních věřitelů zadluženého podniku, napsal dnes list Financial Times. Dle zdrojů agentury Reuters z odvětví jsou odhady odpovídající, ovšem samy banky se k tomu odmítly vyjádřit. Royal Bank of Scotland je přitom zasažena nejvíce, neboť půjčila jednu až dvě miliardy dolarů. HSBC, Standard Chartered a Lloyds Banking Group pak údajně poskytly zhruba po jedné miliardě.

Britské banky jsou rizikům s problematickými dluhy v Dubaji vystaveny mnohem více než jejich globální rivalové. Ukázalo to několik sérií dat. Například celkové půjčky britských bank do Spojených arabských emirátů dosahují 50 miliard dolarů ze 123 miliard celkem od zahraničních bank, ukázaly statistiky švýcarské Banky pro mezinárodní vyrovnávání plateb (BIS).

„Investice“ do Dubai World

Royal Bank of Scotland (RBS): 1 - 2 miliardy dolarů

HSBC, Standard Chartered a Lloyds Banking Group: každá 1 miliardu dolarů

Ještě dopoledne byly akcie všech čtyř bank v zisku. Lloyds posílila o čtyři procenta, RBS vzrostla o dvě procenta a HSBC a Standard Chartered si připsaly po jednom procentu. Podobně si ale dnes vedl celý sektor evropských bank.

Dubai World má závazky za téměř 60 miliard dolarů (více než bilion korun). Přitom konglomerát a jeho developerská součást Nakheel mají zásadní vliv na ekonomiku emirátu Dubaj. Tamní vláda minulý týden oznámila, že firmy chtějí odložit splátky dluhů, což vyvolalo vlnu otřesů na světových finančních trzích. Situace se ale od té doby zklidnila. Největším domácím věřitelem konglomerátu Dubai World je podle Financial Times banka Emirates NBD. Ta k věci také odmítla cokoli dodat.