Vláda utne výrobcům sluneční energie přemrštěné zisky

Praha – Poslanci dnes schválili zákon, který sníží výkupní cenu energie ze slunečních zdrojů. Nárůst poptávky po fotovoltaických panelech totiž snižuje jejich cenu, a tak i cenu energie. Tu ale podle stávajícího zákona mohl snižovat Energetický regulační úřad maximálně o 5 procent ročně. Cenu je tedy třeba přizpůsobit realitě, aby lidé, kteří solární energii vykupují od ČEZu, nedotovali výrobce tohoto druhu elektřiny.

Výkupní cena solární energie by mohla výrazně klesnout už v roce 2011. Umožnit by to měl zákon upravující dotace pro výrobu této energie. Podle ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského je rozhodnutí vlády s novelou přijít zdůvodněno současnou situací. Extrémně roste počet žádostí o připojení těchto zdrojů do sítě. Vzniklá situace vede ke spekulativním blokacím připojovacích kapacit, a proto není možné souhlasit s jakoukoli žádostí o připojení i pro žadatele, kteří provozují kombinovanou výrobu tepla a elektřiny. Jen loni vzrostl počet žádostí o připojení o 1500 procent.

Nyní jsou výkupní ceny energií z obnovitelných zdrojů sestavovány tak, aby byla dosažena patnáctiletá návratnost investice včetně přiměřeného zisku. Podpora pro fotovoltaické zdroje však nyní podle ministerstva průmyslu a obchodu tuto návratnost výrazně převyšuje. Podle Tošovského přispějí všichni odběratelé jen v příštím roce na elektřinu z fotovoltaických zdrojů částkou tří miliard korun. Stát navíc nepřipojí žádný nový zdroj elektřiny do rozvodné sítě s výjimkou těch, které to již mají slíbeno, protože přenosové kapacity jsou naprosto vyčerpány.