Putin nenechá značku Lada nikdy padnout

Moskva – Ruské automobilce AvtoVAZ hrozil úpadek. Premiér Vladimír Putin to však nedopustí. Automobilka zaměstnává příliš mnoho lidí a navíc vyrábí značku Lada, které se Rusko nikdy nechce vzdát, jak premiér uvedl. Automobilce tak bude poskytnuta státní pomoc. Celkově na domácím automobilovém průmyslu podle premiéra závisí 1,5 milionu pracovních míst. Podpora tak zabrání masovému propouštění.

Výrobci automobilů AvtoVAZ bude opět poskytnuta státní podpora při restrukturalizaci v hodnotě 50 miliard rublů, tedy asi 29 miliard korun. Další podpora půjde i na nová místa pro propouštěné pracovníky. I menšinový akcionář, koncern Renault-Nissan, přispěje v podobě technologií a know-how.

„Dnes lze závod ještě zachránit. Může rozběhnout novou výrobní řadu,“ řekl Putin dělníkům v Togliatti. „Kdyby se nic nedělo, Lada ztratí svou pozici. Musí a může odpovědět na tuto výzvu,“ dodal. Už tak ale krize zmenšila ruský trh nových automobilů přibližně na polovinu a AvtoVAZ byl zasáhnut poklesem poptávky zvláště citelně.

Ani kdyby se v budoucnu změnily vlastnické podíly v podniku, Putin automobilku nechce ztratit. Rusko prý nikdy nebude souhlasit s pouhou montáží cizích vozů. „Lada musí zůstat samostatným podnikem,“ prohlásil a dodal, že podíl ruských součástek má činit nejméně 60 až 70 procent.