Mobil s bonbóny je pro děti nebezpečný

Praha – Děti jsou sice to nejcennější, co máme, obchodníci na ně však často nemyslí. Svědčí o tom třeba nebezpečné výrobky, které s železnou pravidelností Česká obchodní inspekce (ČOI) objevuje na tuzemském trhu. Tentokrát inspektoři zakázali prodej tří svíček napodobujících potraviny a mobilního telefonu s bonbóny. Všechny výrobky totiž obsahovali malé oddělitelné části, kterými by se děti mohly udusit.

Jedním ze zakázaných výrobků je mobilní telefon s bonbóny Windmill Mobile Phone Toy Candy. Dá se z něj snadno odejmout kryt antény, plastová vrtulka a plastový trn pro uchycení vrtulky a tyto drobné dílky mohou děti spolknout či vdechnout a následně se jimi udusit.

Inspektoři objevili na trhu také svíčky, které napodobují potraviny. Podle regulí Evropské unie však takové napodobeniny na evropský trh včetně České republiky vůbec nesmí. EU to zdůvodňuje tím, že především děti si je mohou snadno splést s pochutinou. „Z výrobků mohou děti oddělit malé kousky a vložit je do úst,“ varoval mluvčí inspekce Tomáš Vozáb. Prodej všech tří nebezpečných svíček – Svíčka sklo MACCHIATO – čokoláda, JAZZ – cappuccino a Svíčka kelímek – Espreso – inspektoři ihned zakázali.