Česko: 12. nejatraktivnější země pro zahraniční obchodníky

Praha - Pro expandující obchodníky ze zahraničí je Česká republika 12. nejatraktivnější zemí. Vstup na tuzemský trh totiž plánuje 22 procent firem dotázaných v rámci letošního průzkumu poradenské společnosti CB Richard Ellis. První místo obsadilo Německo, kam se chystá expandovat 47 procent oslovených obchodníků. Podle Tomáše Beránka z pražské pobočky firmy byly dosud některé značky zastoupeny v ČR pouze prostřednictvím distributorů a nyní plánují přímý vstup na český trh. Do průzkumu se zapojilo celkem 220 podniků.

odle Beránka bylo v průzkumu zjištěno celkem 56 zemí, do kterých obchodníci plánují expandovat, přičemž země západní Evropy dominují první desítce. Výjimkou na prvních deseti místech jsou pouze Polsko, Rumunsko a Rusko: „Navzdory ekonomické situaci je mnoho firem optimistických ve výhledu do nejbližších let a strategicky expandují na nové trhy.“

Méně vyspělé země - výhoda méně konkurenčního prostředí

Někteří obchodníci dávají přednost vyspělým trhům západní Evropy a prvotřídním lokalitám, ovšem jiní zastávají opačnou taktiku a chtějí expandovat do méně vyspělých zemí, kde hodlají těžit z výhody méně konkurenčního prostředí.

V letošním roce zamířil do Česka například německý obchodní řetězec van Graaf či švédský obchod s módou KappAhl. První tuzemský obchodní dům se značkovým nábytkem XXXLutz otevře příští rok na jaře v Praze-Stodůlkách stejnojmenný rakouský koncern. Do Česka se nyní chystá také francouzský Decathlon, který v Evropě provozuje největší síť obchodů se sportovním zbožím.

Nákupy v Paříži
Nákupy v Paříži
Více fotek
  • Nákupy v Paříži zdroj: www.hauteliving.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1279/127838.jpg
  • Nejatraktivnější země pro expanzi obchodníků autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1279/127844.jpg