PSA a Mitsubishi plánují strategické partnerství

Tokio - Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën možná koupí velký podíl v japonském konkurentovi Mitsubishi Motors v rámci plánů na posílení spolupráce obou podniků. Již probíhající rozhovory by mohly vést k vytvoření strategického partnerství. Mitsubishi také upozornila na možnost kapitálového propojení obou podniků.

PSA by mohla v Mitsubishi získat podíl 30 až 50 procent o hodnotě až 300 miliard jenů (tedy 58 miliard korun). Japonský podnik by ale v případě výhodných podmínek souhlasil i s většinovým převzetím.

Automobilka PSA je po německém konkurentovi Volkswagen v Evropě druhým největším výrobcem automobilů. PSA se posilováním vztahů s Mitsubishi Motors nejspíš snaží čelit zvýšeným konkurenčním tlakům ze strany domácího rivala Renault, který již řadu let úspěšně spolupracuje s japonskou automobilkou Nissan Motor.

Francouzský výrobce automobilů působí rovněž v České republice, kde má společný podnik TPCA s japonskou automobilkou Toyota. Jejich závod v Kolíně vyrábí vozy Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroën C1.