Rating Turecka poskočil o dva stupně na BB plus

Istanbul - Rating Turecka dnes zaznamenal významný krok kupředu. Mezinárodní ratingová agentura Fitch totiž zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti země a předpokládá, že se islamistický stát s dopady hospodářské krize proti původním předpokladům vypořádá lépe. Rating dlouhodobých devizových závazků tak agentura zvýšila na známku BB plus, což je zvýšení hned o dva stupně. Na zlepšení hodnocení velmi příznivě zareagovaly dluhopisy turecké vlády i další cenné papíry na istanbulské burze. Dle Fitche už Turecko prokázalo, že jeho úvěrové parametry a dluhová tolerance jsou silnější, než se její analytici domnívali.

V Turecku způsobil globální šok hlubokou recesi. Problémy ale nebyly tak závažné, aby nepřiměřeně zhoršily platební bilanci nebo vedly k finanční krizi.

analytik agentury Fitch Edward Parker:

„Zvýšení ratingu odráží relativní odolnost Turecka vůči silné zátěžové zkoušce, kterou představuje globální finanční krize, a reaguje na zmírnění akutních problémů ve vztahu k inflaci, externím financím a politickému riziku.“

Turecko zavedlo účinná opatření

Turecko v současné situaci, na rozdíl od podobných šoků v minulosti, dokázalo zavést proticyklickou měnovou a fiskální politiku, aniž by spustilo krizi na devizových trzích. Úrokové sazby navíc poprvé v moderní historii Turecka klesly pod deset procent.

Po zprávě se citelně zvýšil zájem o turecká aktiva. Zvýšily se ceny státních dluhopisů i ceny akcií, kurz turecké liry k dolaru vystoupil na zhruba 1,4810 z 1,4970 turecké liry, kde byl ve středu. „Na trhu se už ve středu o chystaném zvýšení ratingu spekulovalo, zvýšení hned o dva stupně trh přivítal,“ uvedl analytik společnosti Ata Invest Cem Tozge.

V prvním pololetí vykázala turecká ekonomika pokles o 10,5 procenta. Vláda očekává, že propad hrubého domácího produktu se bude za celý letošní rok pohybovat kolem šesti procent. Inflace v Turecku klesla nejníže za poslední čtyři desetiletí.

Turecký parlament
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24