Banánová válka končí, hlásí Ženeva

Ženeva/Brusel - Světová obchodní organizace WTO po 16 letech zřejmě definitivně vyřeší nejdelší spor ve své historii. Ukončení banánové války vyústí rozhodnutím o výši cla na dovoz banánů z Latinské Ameriky do zemí Evropské unie. Dohoda je jedním z předpokladů uzavření takzvaného katarského kola obchodních jednání, která se konají v rámci WTO a měla by být podepsána dnes. Pro zákazníky to znamená, že cena banánů by mohla klesnout. Pro evropské i české zemědělce je to zase jasný signál, že Unie už nebude moct tolik chránit svůj trh, a to nejen v případě banánů.

Zemědělský analytik Petr Havel:

„Je to také konec nerovnoměrného trhu s banány uvnitř Evropské unie a je to zároveň signál na vyšší podporu zemědělství v rozvojových zemích, což je velmi žádoucí pro to, aby se v budoucnosti lidstvo vůbec uživilo.“ 

Latinskoamerické země nebudou muset platit tak vysoká cla jako dosud, unie zase přestane zvýhodňovat méně efektivní pěstitele ze svých bývalých kolonií, konkrétně země z Afriky, karibské oblasti a Tichomoří, které tvoří skupinu ACP. „Podpis dohody podle diplomatů umožní ústupky, k nimž se zavázali pěstitelé z Latinské Ameriky, především z Kolumbie a Ekvádoru, a rovněž kompenzace, kterou Brusel vyplatí zemím ACP. Evropský trh je pro pěstitele banánů značně lukrativní,“ uvedl zemědělský analytik Petr Havel.

Obsah a význam nové dohody

Nová dohoda sníží cla v první fázi na 148 dolarů za tunu z původních 176 dolarů. Do roku 2016 cla klesnou až na 114 dolarů. Země skupiny ACP pak dostanou kompenzaci ve výši 200 miliard eur (zhruba 5,2 bilionu Kč). Přesto bude mít změna pravidel na země ACP tvrdý dopad. Vývoz banánů je pro řadu z nich hlavním zdrojem příjmů.

Spojené státy jsou součástí dohody, i když banány nevyvážejí. Několik velkých distributorů a zpracovatelů tropického ovoce, jichž se nová pravidla dotknou, je totiž ze Spojených států. Jsou to hlavně firmy Chiquita, Dole a Del Monte.

Dosažený kompromis, který lze označit za dohodu o neútočení, by měl zaručit, že latinskoameričtí vývozci během certifikačního procesu nezahájí žádné nové spory. Formální registrace by mohla trvat měsíce až roky, pokud by proti novým clům protestovali další členové WTO.