Dráhy se chtějí zbavit většiny svých budov

Praha – České dráhy chtějí rozprodat většinu svých budov. Z celkových 8 000 objektů si chtějí ponechat jen asi 1 500. Prodej by se měl podle plánů drah uskutečnit v nadcházejících třech letech, výnosy z něj, které by mohly dosáhnout i několika miliard, chtějí využít na opravy nádraží.

„Půjde o nejrůznější skladiště nebo boudy, stavby, které dnes železnici neslouží a spíše v areálech železničních stanic působí jako ošklivé kačátko,“ popsal budovy, kterých se chtějí dráhy zbavit mluvčí podniku Petr Šťáhlavský. Menší část prodávaných nemovitostí ale tvoří také bytové domy a administrativní budovy stojící na lukrativních pozemcích třeba v centrech krajských měst.

Kupce budou dráhy hledat především mezi obcemi, podnikateli, současnými nájemci nebo železničními nadšenci. Z prodeje by drahám mohly plynout značné sumy peněz. „Předpokládáme, že ty částky, které bychom v příštích letech mohli získat, by mohly dosáhnout částky přes miliardu, možná i několika miliard korun,“ míní Šťáhlavský.

Za vydělané peníze opraví dráhy nádraží

V tom co udělat s vydělanými penězi už mají dráhy jasno. Půjdou do rekonstrukce nádraží a alespoň částečně tak pokryjí náklady, které by podle vedení drah mohly dosáhnout až 20 miliard korun.

„Já se snažím ta nádraží úplně vypucovat, aby tam zůstala jenom výpravní budova,“ popsal plánované opravy náměstek ředitele ČD pro správu majetku Milan Matzenauer. Podnik se podle něj bude snažit budovy co nejvíce zmenšit, přístavby a zbytečné prostory se budou bourat. Ušetřit by se tím mělo na provozní náklady a také na mzdy.

Nádraží
Nádraží