Vypínejte elektroniku ze zásuvky, výrazně ušetříte

Praha – Ekologické organizace tvrdí, že se v kancelářích a úřadech plýtvá energiemi. Organizace radí, jak se chovat ekonomicky, ale i ekologicky. Firmy často kvůli krizi radši propustí pár zaměstnanců, místo aby se snažily ušetřit například za provoz budov nebo nákupem úsporných počítačů, které spotřebují několikanásobně méně energie.

Firmy plýtvají. Tisknou stohy papírů, které skončí na skládce a počítače nevypínají ani na víkendy. Přitom snížení nákladů není složitou záležitostí. „Třeba jeden stupeň na teploměru v kanceláři navíc, znamená 6 procent prostředků navíc,“ uvedla Kamila Danihelková ze sítě ekologických poraden. Úsporný počítač může například spotřebovat až pětkrát míně elektřiny než klasický typ. Pomáhá i úsporný režim. Ten ale není ve většině firem nastaven centrálně, a tak počítače běží třeba i během polední pauzy.

Úspory za taková opatření přitom nejsou zanedbatelné. Pokud počítač vždy když nepracujete, tedy na noc a víkendy, vypojíte ze zásuvky, ušetříte tím ročně až 400 korun. U laserové tiskárny i o něco víc.

Ušetřit se dá i na papíru, lepší je používat ten recyklovaný. Osvěta může být klíčová. Když děti ve školách nebo lidé na úřadech uvidí recyklovaný papír, spíše se ho naučí používat i doma. Navíc nemusí být vše, co je ekologické, nutně drahé.