Fed přestává stimulovat americkou ekonomiku

Washington – Americká centrální banka Fed bude nadále podporovat obnovu ekonomiky Spojených států. Postupně už ale bude podporu snižovat. „Určení vhodné chvíle a tempa pro stažení stimulu bude vyžadovat pečlivou analýzu a posouzení. Moji kolegové ve Federálním výboru pro trh i já jsme připraveni provést únikovou strategii způsobem, který podporuje tvorbu pracovních míst i pokračující cenovou stabilitu,“ uvedl Bernanke, šéf Fedu, který dnes obhajuje svou nominaci na druhé funkční období.

Bernanke má v Senátu podporu, senátoři však Fedu jeho mnohé kroky učiněné během krize vyčítají. Šéf bankovního výboru Christopher Dodd upozornil, že je třeba změnit roli centrální banky. Krize podle něj ukázala, že Fed nezvládl plnit svou regulační roli na finančních trzích. Ostatní senátoři Fedu vyčítají, že nedokázal zabránit neprůhledným praktikám společností, jež poskytují kreditní karty, ale i bank při stanovování poplatků za vedení běžných účtů. Centrální banka prý také nezabránila nepřiměřenému riskování na Wall Streetu, a dokonce takové chování svou měnovou politikou i podporovala.

Fed prý ale během krize věnoval pozornost slabým místům v regulaci a navíc již přijal opatření pro jejich nápravu, hájil kroky Bernanke. Dodd nicméně navrhuje reformu americké centrální banky, která by jí tyto pravomoci odebrala, aby se mohla soustředit na tvorbu měnové politiky, svůj hlavní úkol. Centrální banka by ale měla nadále přístup k informacím o finančních trzích, a mohla by je tak brát v úvahu při tvorbě této politiky. Fed má odborné znalosti, které by nový regulátor nejspíš postrádal, a reforma by proto dohled nad trhy mohla ohrozit. Fed by také mohl ztratit nezávislost.

Deník The Washington Post:

„Amerika nyní více než jindy potřebuje silnou, nepolitickou a nezávislou centrální banku vybavenou nástroji, které jí umožní prosazovat finanční stabilitu a pomoci kormidlovat ekonomiku do obnovy bez inflace.“

Šéf Fedu také čelí kritice, že centrální banka včas neodhadla problémy na americkém hypotečním trhu, které podle převažujícího mínění stály na počátku současné krize. Prezident Barack Obama, který Bernankeho do funkce znovu jmenoval, jeho počínání v čele banky chválí a obhajuje. Pravdou je, že ve funkci musel řešit největší ekonomické obtíže od Velké hospodářské krize ze 30. let minulého století.