Elektřina na burze nejlevnější v historii - těžit z toho mohou i domácnosti

Praha – Na pražské energetické burze se dnes elektřina prodávala za historicky nejnižší cenu – 40,50 eur za megawatthodinu. Bezprecedentně nízká cena může znamenat další zlevnění ceny pro koncové zákazníky, ale jen pro ty, kteří nejsou klienty velkých hráčů na trhu jako je ČEZ, E.ON nebo Pražská energetika.

Zákazníci ČEZu, E.ONu nebo Pražské energetiky už vědí, že z rozhodnutí regulátora energetického trhu zaplatí za elektřinu v roce 2010 zhruba o čtyři procenta míň než letos. To ale neplatí pro menší prodejce, u těch může cena ještě o dalších několik procent klesnout. Alternativní dodavatelé totiž ještě můžou využít nízké ceny elektřiny na burze k tomu, aby doplnili svoje portfolio. To by srazilo i ceny pro koncové zákazníky.

„Ta jejich nabídka může být o dvě až tři procenta nižší a to by jim stačilo na to, aby k sobě přetáhli nerozhodné zákazníky,“ míní analytik Jiří Gavor.

Menší prodejci neváhají a možnosti, kterou jim trh nabízí, pružně využívají. Například ústecký Centropol Energy už dnes potvrdil, že jeho cena elektřiny bude zhruba pět procent pod cenou dominantních hráčů na českém trhu.