Odbory nošovické automobilky hrozí další stávkou

Praha – Odboráři nošovické automobilky Hyundai chtějí od pondělí vyhlásit stávkovou pohotovost. Tvrdí, že vedení společnosti s nimi odmítá jednat. Řekl to dnes předseda odborů automobilky Radek Kuchař. Kvůli sporům s vedením už někteří zaměstnanci továrny ve středu na hodinu přerušili provoz. Vadí jim údajně špatné pracovní podmínky, hlavně nařizované dvouhodinové přesčasy.

Na dnešním dopoledním jednání se odbory s vedením automobilky sice domluvily, že mu v pondělí předloží své požadavky, na plánovaném vyhlášení stávkové pohotovosti to podle odborářů ovšem nic nemění. „Zatím nic nenasvědčuje tomu, že bychom stávkovou pohotovost nevyhlásili,“ prohlásil Kuchař, kterému se nelíbí především vlažný postoj managementu k jednání s odbory.

Jádrem sváru nařízené přesčasy

Hyundai nařizuje zaměstnancům dvouhodinové přesčasy čtyři dny v týdnu vždy po ranní směně. Vzhledem k tomu, že směny se pravidelně střídají, vychází na každého pracovníka 16 hodin nařízených přesčasů měsíčně. Kvůli přesčasům ve středu přerušily výrobu zhruba čtyři stovky zaměstnanců. Protest ale neorganizovaly odbory.

Odboráři se staví za protestující pracovníky. „Vedení společnosti signalizujeme už skutečně velmi dlouho, že ve firmě není všechno v pořádku, ale firma si v tomto případě koná stále to své, výsledek se dostavil,“ řekl v rozhovoru pro ČT předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula. Právě špatná komunikace ze strany managementu, nikoli přesčasy samotné, je podle něj hlavním důvodem protestů. „Mrzí mě, že včera bylo slíbeno jednání s odbory a bez jakýchkoli důvodů se neuskutečnilo. Podle mého soudu ten nepříjemný signál, ta nedostatečná komunikace, pokračuje i nadále,“ dodal Středula.

Petr Vaněk, šéf PR Hyundai:

„Mám pocit, že se tady vytvářejí nějaké mýty a legendy o tom, jak zaměstnanci už téměř padají únavou a nemohou.“

Automobilka podobnou kritiku odmítá. „Nejsme rodinná pekárna, která má pět zaměstnanců,“ uvedl šéf PR Petr Vaňek s tím, že vedení potřebuje čas na zpracování všech námitek zaměstnanců. K jednacímu stolu bude připraveno zasednout v nejbližších dnech.

Podle Kuchaře se ještě dnes sejde závodní výbor odborové organizace, který určí další postup. „Musíme ještě přesně určit požadavky,“ uvedl odborář. Vedení automobilky se totiž k chystanému novému protestu zatím nevyjádřilo.