Plyn do Evropy v zimě poteče, slibuje Juščenko

Kyjev – Ruský plyn do Evropy zatím poteče. Ukrajinský Naftogaz potvrdil, že zaplatil 770 milionů dolarů za listopadový odběr plynu. Obavy z plynové krize ale nekončí. Ukrajinský prezident Viktor Juščenko uvedl, že jeho země potřebuje na plnění zásobníků, které můžou dodávat plyn Evropě v případě odstávek, sedm miliard dolarů. Právě dodávky plynu jsou hlavním tématem dnešního summitu mezi EU a Ukrajinou.

Účet za ruský plyn sice Ukrajina zaplatila, není ale jisté, zda bude platit i nadále. Ukrajina, přes kterou proudí polovina plynu do Evropy, má ekonomické problémy. „Sedm miliard dolarů ročně nás stojí plnění zásobníků pro případ výpadků dodávek plynu pro Evropu. Jenže my na to peníze nemáme,“ řekl Juščenko na dnešním summitu.

Celá Evropa tak bude nadále s napětím sledovat každý sedmý den měsíce, kdy musí Ukrajina zaplatit Rusku za plyn. Navíc sedmého února 2010 se bude konat druhé kolo ukrajinských prezidentských voleb. „S ohledem na politickou situaci na Ukrajině, na ekonomickou situaci na Ukrajině, a koneckonců i technické záležitosti spojené s ukrajinským systémem plynovým, potrubním, tak se krize rozhodně vyloučit nedá a musíme být připraveni,“ přiznává náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.

Video Začíná summit EU-Ukrajina
video

Začíná summit EU-Ukrajina

Samotná Ukrajina ve vztahu s Evropou hraje o hodně. Chce vstoupit do Severoatlantické aliance a prezident Juščenko by ji rád dovedl i do náruče EU. Domácí spory s premiérkou Tymošenkovou ale už podruhé zablokovaly miliardovou půjčku od Mezinárodního měnového fondu. Země se tak dál topí v ekonomické recesi s miliony nezaměstnaných.