Průměrná mzda vzrostla o tisícovku, lidé si ale moc nepolepšili

Praha – Průměrná mzda v Česku vzrostla v letošním třetím čtvrtletí meziročně o 1068 korun. Průměrný Čech tak za měsíc vydělal 23 350 korun, což je 4,8 procenta víc než v předchozích třech měsících. Reálně po započtení inflace, která byla letos rekordně nízká, si Češi polepšili o 4,7 procenta. Uvedl to dnes Český statistický úřad. Podle analytiků se ale většině lidí ve skutečnosti platy zvýšily jen minimálně.

Platy rostly v podnikatelské i nepodnikatelské sféře. U podnikatelů se průměrná mzda zvýšila jen zhruba o tisícovku na 23 165 korun. V nepodnikatelském sektoru byl růst vyšší, průměrná mzda se zvýšila o necelých třináct set na 24 170 korun.

„Na podnikatelskou sféru dopadla krize rychleji než na tu sféru veřejnou, která reaguje tradičně s určitým zpožděním. Státní rozpočet na rok 2010 nicméně už bude ve znamení úsporného Janotova balíčku,“ vysvětluje analytik Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Video Reportáž Veroniky Markové
video

Reportáž Veroniky Markové

Platy ve skutečnosti spíš klesaly

Ačkoli podle statistik rostl průměrný plat nejrychleji za poslední dva roky, realita vypadá úplně jinak. S čísly totiž zamíchalo propouštění na nízkopříjmových místech. „Ti, co si práci udrželi, se nedočkali žádného výrazného růstu mezd a v mnoha případech mzda spíše poklesla. Ale ani v případě, že ve skutečnosti se mzda mnoha lidem nezvýšila, se nejedná o špatnou zprávu. Díky téměř nulové inflaci tak reálně vydělávají alespoň stejně jako před rokem,“ vysvětlil analytik společnosti Citco-finanční trhy Jiří Šimek.

Jan Bureš, analytik Poštovní spořitelny:

„Reálné tempo mezd je sice velice rychlé, ale díky nulové inflaci a rychlému propouštění je to číslo do velké míry zkreslené a nelze ho brát jako nějak povzbudivou zprávu.“

Struktura platů napříč profesemi se příliš němzměnila. Nejvíce vydělávali bankéři a pracovníci v pojišťovnictví. Jejich platy byly zkruba 3,4krát vyšší než nejnižší nominální mzda v odvětí ubytování, stravování a pohostinství.

Vývoj průměrné mzdy podle odvětví
Vývoj průměrné mzdy podle odvětví
Stáhněte si