Brusel jedná o budoucnosti Opelu

Brusel – O dalších krocích ohledně automobilky Opel budou dnes v Bruselu jednat ministři hospodářství Evropské unie. Vlastník německé automobilky, americký koncern General Motors, hodlá propustit 8 300 zaměstnanců Opelu. Původní restrukturalizační plán počítal s tím, že o místo přijde ještě o 700 lidí víc. Počátkem listopadu kvůli propouštění tisíce lidí protestovaly. 

Podle General Motors je na záchranu automobilky Opel třeba 3,3 miliardy eur. Zhruba 600 milionů chce zaplatit sám, zbytek, tedy 2,7 miliardy eur, chce od německé vlády. Berlín ale po zrušení plánovaného prodeje automobilky kanadsko-ruskému konsorciu Magna-Sberbank vyzval země sedmadvacítky, aby Opelu v žádném případě nepomáhaly.

Postoj německé vlády zůstává nekompromisní. „Chování GM vůči zaměstnancům Opelu a vůči Německu je naprosto nepřijatelné. Krizi Opelu způsobil sám. My se nenecháme zatlačit do kouta,“ uvedl německý ministr hospodářství Rainer Brüderle.

Americký koncern chtěl původně německý Opel prodat kanadskému výrobci automobilových součástek Magna a ruské bance Sberbank. Automobilka se ale nakonec rozhodla, že si divizi v Německu nechá a provede její restrukturalizaci sama. Rozhodnutí Genral Motors vyvolalo v Německu  rozhořčení. Do ulic vyšlo deset tisíc zaměstnanců.

Opel v Evropě zaměstnává asi 45 tisíc lidí, z toho polovinu v Německu. General Motors plánuje z německé divize propustit 8 300 lidí. Vedení společnosti uvažuje také o uzavření továrny Opelu v belgických Antverpách.