Dráhy nakoupí nové City Elefanty za tři miliardy

Praha – České dráhy pokračují v obnově vozového parku. Přispět k ní má i čerstvě uzavřená smlouva na dodávku 15 souprav známých příměstských vlaků City Elefant za 3,3 miliardy. Nová série elektrických jednotek by měla definitivně vytlačit z Prahy a Středočeského kraje desítky let staré pantografy, posílí ale také příměstskou dopravu na Ostravsku a v dalších částech republiky. První cestující se novými vlaky svezou příští rok v létě. Poslední soupravy by měla společnost Škoda Vagonka dodat nejpozději do konce roku 2011.

Moderní nízkopodlažní pantografy City Elefant dráhy provozují už několik let, do léta příštího roku jich budou mít z předchozích zakázek za 13 miliard korun celkem 60. Po ukončení aktuálně uzavřeného kontraktu jich bude 75.

S ohledem na desítky provozovaných Elefantů dráhy zadaly novou zakázku v jednacím řízení bez uveřejnění. „Jde o zachování kompatibility s provozovanými soupravami, zajištění jednotnosti při údržbě a zamezení různorodosti v oblasti náhradních dílů. To umožňuje maximálně snížit náklady na provoz a údržbu nových vlaků a zajistit jejich maximální provozní využití,“ uvedl mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Zastaralý vozový park patří k největším problémům Českých drah. K nejstarším patří právě pražské pantografy, z nichž řada z nich pamatuje 60. léta.

EMU ř. 452 do Berouna na smíchovském nádraží
Zdroj: ČT24
Autor: Milan Dolejší