Poslanci dali šanci třináctým důchodům

Praha – Sociální demokracie v Poslanecké sněmovně v prvním čtení prosadila návrh na jednorázový příspěvek důchodcům ve výši 2400 korun. Teď ho projedná sociální výbor. Pokud by ho poslanci i senátoři schválili, zatížil by podle ČSSD rozpočet o dalších zhruba pět miliard korun. Podle místopředsedy ODS Petra Nečase ale sociální demokracie špatně počítala, výdaje na třináctý důchod prý přesáhnou 6,8 miliardy. Kvůli socialistickým návrhům ODS dokonce pohrozila, že by mohla ve sněmovně shodit celý rozpočet na příští rok.

O třináctých důchodech se dnes poslanci dohadovali víc než dvě hodiny. Ostrá debata připomínala předvolební scénu. ČSSD a ODS se vzájemně obviňovaly z toho, která ze stran myslí více nebo méně na potřebné a která naopak zadlužuje zemi a přivádí ji do nestability. ODS se nakonec nepodařilo návrh v prvním čtení zamítnout, přestože se k ní přidali lidovci, poslanci hlásící se k TOP 09 i někteří nezařazení. Pro zamítnutí zvedlo ruku 63 poslanců, potřeba bylo 68.

Proti návrhu vystoupil ministr financí Eduard Janota. Vláda chtěla na základě balíčku sestavit rozpočet na příští rok s deficitem 5,3 procenta HDP, už teď je ale prý jasné, že se to nepovede, domnívá se Janota. „Budou-li přijata opatření pozměňovacích návrhů, která jsou navržena, je ve hře 12 miliard korun. Bude-li náhodou schválen tento návrh, hovoříme už o 20 miliardách, čili jsme někde na šesti procentech HDP,“ řekl ministr poslancům.

Video Rozhovor s Annou Čurdovou a Michalem Doktorem
video

Rozhovor s Annou Čurdovou a Michalem Doktorem

Obviňování ve sněmovně:

„Sociální demokraté se chtějí už poněkolikáté lacině populisticky zviditelnit a koupit si přízeň voličů,“ reagoval na návrh ČSSD místopředseda ODS Petr Nečas.

„Na koho bychom měli myslet? Na ta dvě procenta nejbohatších, na která jste mysleli vy,“ odporoval rétorice občanských demokratů místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.


Naopak místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, který návrh na třináctý důchod sněmovně předložil, občanským demokratům vyčítal, že vláda Mirka Topolánka (ODS) zrušila pravidelnou valorizaci důchodů. „Tuto podmínku jako ochranu našich důchodců-seniorů před nástupy liberálních pravicových a jiných divokých až extremistických vlád prosadila sociální demokracie ještě za ministra (Vladimíra) Špidly,“ řekl Škromach.

„Tento návrh zákona je vlastně jakýmsi závěrečným zlatým hřebem v naprostém vymazání vládního protideficitního balíčku,“ uvedl Nečas. ČSSD prosazuje návrat výše mateřské na letošní úroveň, dorovnání plateb zemědělcům a navýšení peněz na sociální služby. Z protischodkového balíčku tak podle Nečase zbude pouze zvýšení daní. Výsledkem pak bude prohloubení deficitu, míní Nečas.

Eduard Janota, ministr financí:

0„Je v podstatě úplně jedno, jestli důchody platím ze státního rozpočtu nebo jestli je platím z nějakého privatizačního účtu, na který přijdou dividendy ČEZ. Ty peníze budou chybět zcela určitě na řešení následků ekologických škod.“

Sociální demokraté argumentovali tím, že peníze na důchody půjdou mimo jiné ze zisků ČEZ, neměly by tedy podle nich zvýšit schodek rozpočtu. To ale poslanci ODS zpochybňovali. Například místopředseda ODS Petr Gandalovič upozornil na to, že peníze z ČEZ by měly směřovat spíše do investic než do útrat.

ODS hrozí shozením rozpočtu

Třinácté důchody zdaleka nejsou jediným dodatečným výdajem, který ČSSD prosazuje. Ve druhém čtení rozpočtu navrhli sociální demokraté zachovat příští rok platy ve státní sféře na současné úrovni, přestože v rámci úsporného balíčku byly sníženy o čtyři procenta. Chtějí také zvýšit přímé platby zemědělcům a státní příspěvek poskytovatelům sociální péče. Celkový rozsah opatření je téměř 12 miliard korun, peníze by se měly najít v jiných rozpočtových kapitolách.

Nečas dnes pohrozil, že pokud socialistické návrhy projdou, ODS nejspíš nepodpoří rozpočet jako takový. Poukázal přitom na dřívější Fischerova slova, že schválená opatření v balíčku představují určitý limit, za který není ochoten jít. „(Fischer a ministr financí Eduard Janota) řekli, že s existencí tohoto limitovaného balíčku souhlasí, a pokud by to šlo za něj, tak musí přijmout nějaké závěry. Teď to zcela evidentně za něj jde,“ prohlásil Nečas.