Nezaměstnanost v USA příjemně překvapila

Washington – V americké ekonomice zaniklo v listopadu kolem jedenácti tisíc pracovních míst, což je nejnižší počet od prosince 2007. Míra nezaměstnanosti klesla na deset procent z říjnových 10,2 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce. Výsledky jsou mnohem lepší než odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters. Ti očekávali, že v ekonomice zanikne až 130 tisíc pracovních míst a míra nezaměstnanosti se udrží na 10,2 procenta.

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí po čtyřech kvartálech poklesu vykázala růst. Analytici se však obávají, že nezaměstnanost nadále poroste a mohla by další ekonomické oživení zbrzdit. Od prosince 2007, kdy se americká ekonomika propadla do recese, přišlo o práci již 7,2 milionu osob.

Hlavní důvod pro meziměsíční pokles míry nezaměstnanosti lze podle analytika burzovní společnosti Fio Robina Koklara spatřovat v korekci skokového nárůstu říjnové míry nezaměstnanosti, která se vyšplhala ze zářijových 9,8 procenta na 10,2. „Navíc se v listopadu zvýšila týdenní pracovní doba na 33,2 hodiny, což je známka, že v blízké budoucnosti mohou společnosti nabírat nové zaměstnance,“ dodává Koklar.