Dostavba Temelína: Američané a Rusové možná spojí síly

Praha - Prezident Barack Obama možná v Praze oznámí, že americká společnost Westinghouse plánuje dostavět jadernou elektrárnu Temelín spolu s Rusy. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) s odvoláním na dobře informované zahraniční zdroje. Pokud Obama do Česka přijede, měl by podle informací ČT podepsat s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem pokračovací dohodu o jaderném odzbrojení.

Dostavba Temelína může vyjít až na půl bilionu korun. Tato obří zakázka, na kterou se váže i dostavba elektrárny v Dukovanech a další projekty, se považuje za jednu z finančně největších v celé Evropě.

„Oba státníci se chystají oznámit vznik americko-ruského joint venture, který se bude ucházet o dostavbu temelínské elektrárny,“ potvrdil zahraniční zdroj, který je dobře obeznámený s přípravami na Obamovu cestu do Evropy. Zástupci americké firmy se k takovému tvrzení odmítli vyjádřit.

Westinghouse je významný americký kolos s japonským kapitálem, který má v Bílém domě vždy ochotné lobbisty, a temelínská zakázka by pro něj nebyla maličkost. Do soutěže se hlásí i ruský Atomstroj a francouzská společnost Areva, která není favoritem soutěže. Kdyby se Westinghouse spojil s Atomstrojem, neměl by nejspíš nikdo jiný šanci.

Americký viceprezident Joe Biden při své zářijové návštěvě v Praze zájem společnosti Westinghouse potvrdil. Podle informací týdeníku Euro dokonce žádal o schůzku mimo protokol, a to s šéfem energetické společnosti ČEZ Martinem Romanem.

Projekt dostavby Temelína
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24