Vánoce na dluh? Češi si na dárky opět půjčují

Praha – Kvůli letošní ekonomické krizi budou Vánoce nejspíše poněkud chudší. Lidé jsou kvůli tomu opatrnější i s půjčováním peněz, přesto ale bude mnoho lidí nakupovat vánoční dárky na dluh. Podle statistik se nejvíce půjčuje na televize, DVD přehrávače či na mobilní telefony. Pokud ale svoje možnosti dostatečně nezváží, můžou se dostat do dluhové pasti, kdy jsou nuceni si vzít kvůli nesplaceným úvěrům mnohdy nevýhodnou půjčku.

Odborníci se shodují, že lidé by si především měli rozmyslet, od koho si peníze půjčují. „Není to otázka toho, jaký produkt zvolit, je to spíše otázka toho, kdo vám ten produkt poskytne,“ potvrzuje Karel Kolář, ředitel nebankovního úvěrového registru LLCB. Ne všichni poskytovatelé půjček totiž nabízejí svým klientům výhodné služby.

Některé půjčky jsou na hranici lichvy

Video Obchodní centra ovládly vánoční nákupy
video

Obchodní centra ovládly vánoční nákupy

Spotřebitelé se mohou při výběru půjčky orientovat podle sazby RPSN. Což je ukazatel celkových ročních nákladů spojených s užíváním dané půjčky, vyjádřený v procentech. „Lidé se o RPSN zajímají, ale bohužel stále najdeme mezi starší generací spotřebitele, kteří vůbec nevědí, co tento ukazatel znamená a zda a jak se podle něj orientovat,“ uvádí Jan Mišurec ze Sdružení ochrany spotřebitelů.

Na úvěrovém trhu působí firmy, jejichž RPSN přesahuje i 500 %. Podle Mišurce je tudíž velká škoda, že zákon nestanoví, kdy se již jedná o lichvu. Lidé by proto měli být opravdu obezřetní a dopředu by jim mělo být jasné, zda se jim taková půjčka vyplatí. Rovněž by si měli důkladně přečíst smlouvu, kterou následně podepíší.

Úvěrová delikvence se zvýšila

Češi si už od minulého roku půjčují peníze s větší obezřetností. To se potvrzuje i letos, nicméně začátkem prosince šla opatrnost stranou a lidé začali podléhat mnohým marketingovým akcím a opět hromadně nakupují, a tak se i hromadně zadlužují. Zřejmým důvodem jsou právě začínající Vánoce a dárky. „Jsem přesvědčen, že zase všichni podlehnou nákupům,“ tvrdí Karel Kolář.

Úvěrová delikvence se letošním rokem zvýšila. Tento trend není způsoben nevýhodnými půjčkami nebo ztrátou zaměstnání dlužníků, ale tím, že mnozí nejsou schopni odhadnout své finanční možnosti. Nakonec jim nezbývá nic jiného, než pokrýt nesplacený dluh dalším úvěrem. V této situaci obcházejí zoufalí lidé všechny možné finanční instituce. „Vzhledem k tomu, že jsou potom odmítáni od uživatelů bankovního registru, tak se dostávají do takové pasti, že se vrhají na společnosti, které poskytují nevýhodné úvěry,“ dodává Kolář.

Sdružení ochrany spotřebitelů

Informace o úvěrech a poradna pro dlužníky:

www.spotrebitele.info

www.finformation.eu

tel: 900 08 08 08

Žádost o poskytnutí úvěru
Žádost o poskytnutí úvěru
Více fotek
  • Žádost o poskytnutí úvěru autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/870/87000.jpg
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/594/59328.jpg