Krize už v USA pohřbila 130 bank

Washington – Finanční krizi ve Spojených státech letos padlo za oběť už 130 bank. Dlouhý seznam v pátek američtí regulátoři obohatili o pětici menších bank a především společnost AmTrust Bank, která je s aktivy za 12 miliard dolarů čtvrtou největší bankou v USA. V celém loňském roce bylo v USA uzavřeno 25 bank, v roce 2007 to byly jen tři banky.

Důsledky špatných úvěrů stále nepřestávají být strašákem amerických bankéřů. Kromě AmTrust Bank uzavřeli regulátoři v pátek rovněž firmy Benchmark Bank, Greater Atlantic Bank, Tattnall Bank, Buckhead Community Bank a First Security National Bank.

Krach bank má v USA obvykle velmi rychlý průběh. V pátek večer dorazí zástupce regulačního orgánu, nechá zavřít všechny pobočky a zároveň majitele informuje, kdo převezme z pověření úřadů vklady klientů. V sobotu ráno tak pobočky zkrachovalých bank normálně otevřou, už ale nesou název nového majitele. Klienti těchto bank mohou využívat všech služeb jako předtím.

Pokud si klient chce peníze raději vybrat a odejít jinam, jeho nároky uspokojuje do zákonného limitu Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Ta očekává, že počet krachů bank bude růst i v příštím roce, protože oživení bankovního sektoru zaostává v USA za oživením ekonomiky. Úřad odhaduje, že celkové náklady na krach bank se v letech 2009 až 2013 vyšplhají na 100 miliard dolarů.