Těžaři z BHP a Rio Tinto plánují obří podnik za dva biliony

Melbourne - Dva světoví těžební obři BHP Billiton a Rio Tinto spojí své síly. Podniky se dohodly, že budou spolupracovat při těžbě železné rudy v Austrálii. Hodnota nového společného podniku by se měla vyšplhat na astronomických 116 miliard dolarů, tedy částku odpovídající zhruba dvěma státním rozpočtům České republiky. Dohoda o spolupráci mezi dvěma ze tří největších producentů železné rudy na světě zneklidnila velké spotřebitele, hlavně v Číně.

Dohoda dává konkrétní podobu plánům, které firmy nastínily už letos v červnu. Každá ze společností bude mít v podniku poloviční podíl. Firmy očekávají dokončení dohody ve druhé polovině příštího roku. Spojení aktivit by jim mělo ušetřit minimálně deset miliard dolarů ročně na provozních a kapitálových výdajích.

Podle investorů nicméně dohodu stále zastiňuje nejistota ohledně získání souhlasů od regulátorů trhů. „Velkým kamenem úrazu opravdu budou povolení regulačních úřadů,“ upozornil analytik Tim Schroeders ze společnosti Pengana Capital.

BHP i Rio Tinto chtějí svůj plán předložit australským regulačním orgánům i Evropské komisi. Oba podniky jsou zaregistrovány na burzách v Austrálii a Británii. BHP se před časem neúspěšně pokusila o úplné převzetí Ria. Evropská komise tehdy vyjádřila obavy z nadměrné dominance na trhu se železnou rudou. Firmy proto nyní slibují, že jejich marketingové aktivity zůstanou odděleny.