Japonská vláda prý poskytne Japan Airlines záruky v hodnotě 700 miliard jenů

Tokio - Japonská vláda prý hodlá poskytnout domácí vlajkové letecké společnosti Japan Airlines záruky na úvěry v hodnotě kolem 700 miliard jenů (zhruba 133 miliard korun). Chce tak zabránit rušení letů v důsledku nedostatečného provozního kapitálu. Informoval o tom japonský podnikatelský deník Nikkei.

Zadlužená firma Japan Airlines už dříve varovala, že bude čelit bankrotu, pokud neprojde rozsáhlou restrukturalizací zahrnující snížení nákladů. Japonská vláda už přitom podle internetového serveru BBC poskytla společnosti od roku 2001 pomoc čtyřikrát. Nový plán vlády bude podle listu Nikkei financován z mimořádného rozpočtu pro letošní fiskální rok, jenž by měl být sestaven příští týden.   

Japan Airlines mají nakročeno ke druhé roční ztrátě v řadě. A v přepočtu dluží už asi 15 miliard dolarů. „Nikdy jsem neřekl, že v úvahu nepřipadá i řízený bankrot pod dohledem soudu,“ řekl ministr dopravy Seidži Maehara.

Pomoci Japoncům chtějí americké aerolinky American Airlines, které patří do stejné aliance OneWorld. Obávají se totiž toho, že by jinak zájem japonských aerolinek upoutaly Delta Air Lines z konkurenční aliance SkyTeam. Ta teď nabídla, že do japonské společnosti vloží až miliardu dolarů. Japonci se se ztrátami v letectví nepotýkají samy. Celý sektor těžce zasáhla finanční krize.