Regulační energetická agentura EU bude sídlit ve Slovinsku

Brusel – Nový evropský úřad Agentura pro spolupráci energetických regulátorů (ACER) bude sídlit ve slovinské Lublani. Rozhodli tak ministři, kteří mají na starost energetiku v Evropské unii. O sídlo agentury usilovala také slovenská metropole Bratislava, nakonec však získala jenom jedenáct hlasů z šestadvaceti. Nová agentura by měla dohlížet na přeshraniční spolupráci při rozvodu elektrické energie a zemního plynu.

„Máme a využíváme všechny zdroje výroby elektrické energie, jsme velmi důležitý přenosový uzel do jednotlivých částí EU. Máme také velké zkušenosti a víme, co znamená diverzifikace (zdrojů), protože jsme nedávno zažili krizi, která nás velmi postihla,“ uvedl před časem v Bruselu slovenský ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek s odkazem na lednové přerušení dodávek ruského zemního plynu přes Ukrajinu do EU.

Slováci při snaze získat sídlo regulační energetické agentury poukazovali i na to, že jejich hlavní město má vhodnou geografickou polohu včetně těsné blízkosti dalších dvou evropských metropolí – Vídně a Budapešti.

Slovensko neuspělo ve snaze získat sídlo některé z unijních agentur již potřetí. V roce 2006 mu Litva přebrala úřad pro rovnost pohlaví, neuspěla ani společná kandidatura Bratislavy a Vídně na sídlo Evropského technologického institutu, který nakonec sídlí v Budapešti.

Šance států střední, východní a jihovýchodní Evropy stát se hostiteli nových unijních úřadů zvýšilo doporučení Evropské komise z roku 2003. EK tehdy vyzvala k umístění některých nových institucí v nových členských zemích evropské sedmadvacítky.