V nošovické Hyundai visí ve vzduchu stávka

Nošovice – Odboráři nošovické automobilky Hyundai dnes ráno vstoupili do stávkové pohotovosti. Zároveň s tím předali vedení firmy svoje požadavky. Situace v podniku je napjatá už od minulého týdne, ve středu zaměstnanci na hodinu přerušili výrobu. Nelíbí se jim především množství přesčasů, které se podle jejich slov nijak neprojevují na platech. Upozorňují také na problémy v komunikaci s vedením podniku.

Hlavním požadavkem, se kterým dnes nošovické odbory přišly, je zmírnění předčasové práce na minimum a vyplacené mimořádné prémie 5000 korun každému zaměstnanci za přesčasy za letošní rok. Dále také požadují, aby 400 zaměstnanců, kteří spontánně stávkovali minulou středu, nebyli za tuto akci nijak potrestáni. Zda s tím ale u vedení podniku uspějí, není jasné.

„Veškeré přesčasy jsou plně propláceny v souladu se zákoníkem práce,“ upozornil v rozhovoru pro Českou televizi mluvčí automobilky Petr Vaněk. Hodinovou stávku, ke které se asi 400 zaměstnanců uchýlilo minulou středu, považuje vedení podniku za svévolné přerušení výroby v době přesčasu.

Vedení automobilky by se mělo oficiálně vyjádřit k požadavkům odborů ještě dnes. Pokud nebudou odbory s jeho reakcí spokojeny, zřejmě vyhlásí stávku. „Možné je všechno. Uvidíme, na co přistoupí vedení, a jak se s námi bude dále zacházet, jaké bude další jednání,“ zdůraznil předseda nošovických odborů Radek Kuchař.

Odbory Hyundai nyní zaznamenávají obrovský zájem lidí, kteří chtějí
vstoupit do jejich organizace. Před středeční stávkou bylo v odborech jen zhruba 350 zaměstnanců nošovické továrny. Celkem tam ovšem pracuje přes 2000 lidí.